Vedci objavili nový veľmi účinný repelent proti komárom

Komár, hmyz, žena, uštipnutie
shutterstock.com

Zmes látok zabraňuje komárom cítiť pach ľudskej pokožky, podľa ktorého si vyberajú obete. Americkí vedci vytvorili zmes látok, ktorá môže byť novou účinnou ochranou pred uštipnutiami komárov. Látky, ktoré sú veľmi podobné tým, čo sa nachádzajú v malom množstve aj v pokožke, totiž ľudí pred týmto hmyzom „zneviditeľňujú“. Komáre tak vďaka zmesi nemôžu cítiť pach ľudskej pokožky, podľa ktorého si vyberajú obete.

Vedci v rámci výskumu spravili aj experiment, pri ktorom vsunuli ruky do priestoru plného komárov a vypustili zmes. Komáre ich následne úplne ignorovali. Podľa vedúceho výskumu Ulricha Berniera by mohla táto zmes obmedziť šírenie smrteľných chorôb. Komáre totiž prenášajú napríklad maláriu, ktorej v roku 2010 podľahlo až 660-tisíc ľudí. „Repelenty boli hlavnou prevenciou pred uštipnutiami komárov, ale my sme vyskúšali iný prístup prostredníctvom látok, ktoré obmedzia čuch komárov. Keď komár nebude cítiť, že je večera na stole, zbavíme sa bzučania a uštipnutí,“ vysvetlil Bernier.

Už dlhšie je známe, že niektorí ľudia sú pre komáre atraktívnejšie ciele, než tí ostatní. Môžu za to látky, ktoré sa prirodzene vylučujú z pokožky a dokážu pred komármi maskovať ľudský pach. Vedcom sa ich podarilo napodobniť prostredníctvom zmesi obsahujúcej napríklad látky homopiperazín a 1-metylpiperazín. Tie by sa podľa Berniera mohli stať súčasťou mnohých kozmetických výrobkov.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom