Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Les, bolesť, žena
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
GettyImages
reklama:
reklama:
reklama:
25. októbra 2019 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA

Vedci potvrdili ľudovú múdrosť: Toto počasie zhoršuje naše zdravie

Ľudia s dlhodobými zdravotnými problémami ako je artritída sú náchylnejší cítiť bolesť počas dní s vyššou vlhkosťou, naznačuje štúdia. Ľudová múdrosť hovorí, že chlad zhoršuje bolesť, no vplyvy počasia zatiaľ nie sú podrobne preskúmané.

Vedci z University of Manchester však na vzorke 2500 ľudí prostredníctvom zberu dát cez smartfóny zistili, že symptómy boli horšie počas teplejších a vlhších dní. Dúfajú preto, že ich zistenia podnietia budúce výskumy, ktoré by mali odhaliť, prečo je to tak. Informuje o tom britská BBC.

Ľudia zvyknú hovoriť, že počasie cítia v kolenách, pričom často spomínajú ako dôvod chlad. Niektorí dokonca tvrdia, že vedia podľa bolesti kĺbov predpovedať počasie. Uskutočniť vedecký výskum o tom, ako rôzne typy počasia ovplyvňujú bolesť, však nie je jednoduché. Predchádzajúce štúdie boli pritom príliš malé alebo trvali krátko.

Na tejto štúdii nazvanej Cloudy with a Chance of Pain (Zamračené s možnosťou bolesti, voľný preklad, pozn. SITA) sa zúčastnilo 2500 ľudí z Veľkej Británie s artritídou, fibromyalgiou, migrénou a neuropatickou bolesťou. Zúčastnení si počas jedného až 15 mesiacov každý deň zapisovali príznaky bolesti, zatiaľ čo ich telefóny zaznamenávali počasie na danom mieste. Ukázalo sa pritom, že veterné počasie s vysokou vlhkosťou a nízkym tlakom o 20 percent zvyšovali možnosť výskytu silnejšej bolesti. Bolesť zhoršovali aj chladné a vlhké dni.

reklama:

Už od čias Hippokrata sa predpokladalo, že počasie ovplyvňuje príznaky pacientov s artritídou,“ skonštatoval Will Dixon z University of Manchester, ktorý štúdiu viedol. „Približne tri štvrtiny ľudí s artritídou veria, že počasie ovplyvňuje ich bolesť,“ dodal s tým, že ďalší vedci sa teraz môžu zamerať na to „prečo vlhkosť súvisí s bolesťou„, čo by podľa neho mohlo otvoriť dvere novej liečbe. Možno by sa tiež podľa neho dala vyvinúť „prognóza bolesti„, ktorá by ľuďom s chronickou bolesťou umožnila plánovať si aktivity.

reklama:

Odporúčané

K téme

Melanóm môže na deťoch vyzerať odlišne. Dajte si pozor na týchto 5 znakov 5 najdôležitejších odpovedí na otázky o CBG, ktoré musíte vedieť

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.