Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
facebook, závislosť, internet, práca, únava, prepracovanosť, notebook,
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Thinkstock
reklama:
reklama:
reklama:
6. júna 2015 ZdravieZdravý život od SITASITA

Vedci varujú: Závislosť od Facebooku súvisí s touto chorobou

Množstvo štúdií dokazuje, že závislosť od internetu sa často vyskytuje popri nasledujúcich poruchách.

Depresia je jedným z predpokladov pre vytvorenie závislosti od sociálnych sietí. Tvrdia to poľskí vedci v štúdii publikovanej v časopise European Psychiatry. Vo výskume, ktorý vykonali, testovali správanie sa viac ako šesťsto používateľov Facebooku. „Množstvo štúdií dokazuje, že závislosť od internetu sa často vyskytuje popri iných poruchách ako depresia, osamelosť, sexuálna dysfunkcia alebo iných závislostiach,“ uviedli autori v štúdii, ktorou chceli zistiť, či depresia a používanie internetu na dennej úrovni súvisí s mierou takzvanej dotieravosti prostredníctvom Facebooku, číže nadmerným používaním tejto sociálnej siete.

Ak ste užívateľom facebooku, mali by ste si dávať pozor!

Vedci z Katolíckej univerzity Jána Pavla II. v Lubline testovali 672 poľských používateľov Facebooku vo veku 15 až 75 rokov. Priemerný vek bol pritom 28 a dve tretiny zúčastnených boli ženy. Každý účastník mal za úlohu vyplniť dva dotazníky. Kým jeden sa zameriaval na mieru dotieravosti prostredníctvom Facebooku, druhý zisťoval, či testovaní účastníci netrpia depresiou.

reklama:

Ako ukázali výsledky, čas strávený denne na internete má priamy vzťah s úrovňou dotieravosti prostredníctvom Facebooku. Tá má zasa podľa výskumu súvislosť s depresiou. Vedci zároveň zistili, že množstvo času stráveného denne používaním internetu nemá s depresiou spojitosť.

Komu hrozí nomofóbia?

Podľa Roberta Cloningera z Washington University School of Medicine v americkom St. Louis, závislosť od Facebooku si často vytvárajú ľudia s nízkou mierou sebaovládania a potrebou objavovania nových vecí. Okrem toho sa vyjadril, že vysokú mieru dotieravosti prostredníctvom Facebooku majú ľudia, ktorí sú veľmi zraniteľní v prípade zahanbenia alebo odmietnutia. „Vzniká paradox, že ľudia, ktorí sa takto správajú, sú tí, čo sa stávajú najzraniteľnejšími voči jej nebezpečenstvám,“ uviedol psychiater.

reklama:

Odporúčané

K téme

Hrozí vám chorobná závislosť od sexu? Pozor na nosový sprej! Takto môže byť pre vás nebezpečný

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.