Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
skúmavka, krv
SITA / Jozef Jakubčo
reklama:
reklama:
reklama:
1. apríla 2020 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skwww.bbc.com

Vedci vytvorili prevratný krvný test, dokáže odhaliť všetky tieto ochorenia

Podľa odborníkov je však potrebný ďalší výskum.

Vedci vytvorili krvný test, ktorý dokáže nájsť viac ako 50 typov rakoviny ešte predtým, ako sa u človeka objavia prvé príznaky. Pomáha diagnostikovať nádory v čase, keď je ich liečba jednoduchšia. Test hľadá chemické zmeny v bezbunkovej DNA, ktorú do krvného obehu vylučujú nádory.

Na výskume spolupracujú americkí experti z Dana-Farber Cancer Institute a Harvard Medical School a ich britskí kolegovia z Francis Crick Institute a University College London. Otestovali viac ako štyritisíc vzoriek, pričom niektorí pacienti boli zdraví, iní zas mali rakovinu. V 96 % prípadov test odhalil typ rakoviny. Viac ako 99 % pozitívnych výsledkov bolo správnych, no podľa vedcov je ešte potrebné ďalšie skúmanie.

Štúdiu podporuje výrobca krvných testov Grail. Jeden z vedúcich tímu Geoff Oxnard vyhlásil, že je s doterajším výsledkom spokojný. „Tento krvný test má zjavne všetky vlastnosti potrebné na určenie niekoľkých typov rakoviny v celej populácii. Všetci sa pýtajú, kedy bude test, ako je tento, pripravený na použitie,“ povedal a dodal, že ho už v obmedzenom režime používajú pri klinických testoch. „Pred tým, ako ho budeme môcť bežne využívať, budeme pravdepodobne musieť počkať na výsledky týchto klinických skúšok, aby sme úplne pochopili, ako funguje,“ objasnil.

reklama:

Nájdenie rakoviny v ranom štádiu, keď je menej agresívna a dokážeme ju ľahšie liečiť, má obrovský potenciál pri záchrane životov a my veľmi potrebujeme technické inovácie, ktoré tento potenciál prenesú do reality. I keď je tento test ešte na začiatku, doterajšie výsledky sú povzbudzujúce. Je však potrebné ďalšie skúmanie jeho schopnosti zachytiť rakovinu v ranom štádiu a potrebujeme zistiť, ako by skutočne fungoval pri skríningu rakoviny,“ vyhlásil David Crosby z Cancer Research UK.

reklama:

Odporúčané

K téme

5 najdôležitejších odpovedí na otázky o CBG, ktoré musíte vedieť 3 otázky pre MUDr. Janku Holešovskú: Menopauza neznamená koniec

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.