Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bolesť, zdravie
reklama:
reklama:
reklama:
21. augusta 2016 Zdravie od DamskaJazda.skSITA

Vedci zistili, kedy vírusy najviac útočia na človeka, a ktorá pracovná doba ohrozuje jeho zdravie

Ak sa infikujete vraj v týchto hodinách, môže sa i malá infekcia rýchlo rozšíriť a zachvátiť celé telo.

Vírusy predstavujú väčšie riziko, keď svoje obete infikujú ráno. Tvrdí to britsko-maďarský tím vedcov na čele s Rachel Edgar z University of Cambridge s tým, že vírusy sú až desaťkrát úspešnejšie, ak k infikovaniu dôjde v ranných hodinách. Odborníci okrem toho zistili, že ľudia s narušeným cirkadiánnym rytmom, spôsobeným napríklad pracovnými smenami alebo pásmovou chorobou, sú vždy zraniteľnejší voči vírusom. Tieto objavy publikované v časopise PNAS podľa nich môžu viesť k novým metódam zastavovania pandémií.

Edgar s kolegami vo svojom výskume nainfikovali myši vírusmi chrípky alebo herpesu, pričom následne zistili, že zvieratá infikované ráno mali v tele desaťnásobne viac vírusov než tie, ktoré infikovali večer. Dôvodom je, že bunky menia svoju aktivitu práve v rámci spomínaného cirkadiánneho rytmu, ktorý riadia biologické hodiny. „Ide o veľký rozdiel, pretože vírus potrebuje, aby bol celý bunkový mechanizmus dostupný v pravý čas, inak sa mu nepodarí bunku infikovať. Avšak aj malá infekcia v ranných hodinách sa môže rýchlo rozšíriť a zachvátiť celé telo,“ uviedol Akhilesh Reddy z University of Cambridge.

Vedci následne zistili, že narušenie cirkadiánneho rytmu spôsobuje, že zvieratá a ľudia zostávajú trvalo v stave, keď sú náchylnejšie k infekcii. „Naznačuje to, že ľudia pracujúci na smeny, ktorí v niektoré noci pracujú a v iné nie, majú narušený biorytmus, čiže sú náchylnejší k vírusovým ochoreniam. Ak je to naozaj tak, títo ľudia by mohli byť hlavnými kandidátmi na každoročné zaočkovanie proti chrípke,“ vyhlásila Edgar. Tá síce s kolegami vo svojom výskume pracovala iba s dvoma druhmi vírusov, keďže však šlo o jeden DNA a jeden RNA vírus, dá sa predpokladať, že tieto výsledky sa dajú aplikovať na veľké množstvo vírusov. Vedci sa v štúdii zameriavali na aktivitu génu Bmal1, ktorý je u myší aj ľudí najaktívnejší v popoludňajších hodinách. „Práve spojitosť s génom Bmal1 je dôležitá. Keďže jeho aktivita je ráno nízka, človek je vtedy náchylnejší k vírusovým infekciám. Tento gén je u ľudí taktiež menej aktívny v zimných mesiacoch, čo naznačuje, že zohráva rolu vo väčšom riziku infekcií v tomto ročnom období,“ vysvetlil Reddy.

reklama:

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

reklama:

Odporúčané

K téme

Najväčší mýtus? Vedci tvrdia, že stres takto vplýva na našu smrť 6 znakov, že vás vaša práca ničí!

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.