Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Velké Karlovice
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Velké Karlovice, zdroj: archív CCRVM
reklama:
reklama:
reklama:
7. decembra 2020 LifestyleCestovanie a dovolenka od DamskaJazda.skSITA

Velké Karlovice – horský raj na Valašsku!

Je to obec s pozoruhodnými prírodnými krásami, pamiatkami a stavbami pôvodnej zrubovej architektúry a rozsiahlou ponukou služieb pre turistov. Žije tu okolo 2400 obyvateľov, ale rozhodne nečakajte žiadnu malú dedinku. Naopak, kataster Velkých Karlovíc je naozaj veľký, z jedného konca na druhý je to až 12 kilometrov. Typickým rysom obce je osídlenie sústredené okolo Vsetínskej Bečvy a zabiehajúce aj do bočných údolí, k obci patria tiež samoty rozosiate po úbočiach.

Takto opísal Velké Karlovice český spisovateľ Svatopluk Čech v roku 1881: „…Vidím dlhé údolie, utvorené reťazou rôznotvarých hôr, oddelených od seba tichými údolíčkami a pokrytých rôznofarebnými pruhmi rolí, zelenými pastvinami a hlavne krásnymi temnými lesmi. A celou dĺžkou toho údolia, po sklonoch okolitých vrchov aj na dne jeho roztrúsené sú sivé chaty drevené, tu jednotlivo, tu v páriku k sebe pritúlené, tam po troch zoskupené a iba na jednom mieste, uprostred údolia, vo väčší chumáč zrazené, z ktorého sa vypína šedivý drevený kostol s vežičkou natretou načerveno, ako pastier toho rozptýleného stáda…

Dnešné Velké Karlovice nemajú typický náves, ale hneď niekoľko čiastkových centier. To prvé leží na začiatku údolia Pluskovec. Kedysi dávno, v polovici 18. storočia, keď sa miestni rozhodovali, na ktoré miesto postavia nový kostol, začalo v inak letnom mesiaci auguste snežiť. A nasnežilo práve na dolný koniec údolia Pluskovec. Miestni tento jav prijali ako pokyn zhora – a postavili sem kostol Panny Márie Snežnej. Je to kostol ojedinelý. Je celodrevený, má pôdorys rovnoramenného kríža a k jeho stavbe, ktorá bola dokončená v roku 1754, nebol použitý jediný klinec.

Velké Karlovice
Zdroj: archív CCRVM

Neďaleko kostola sa nachádza turistické informačné centrum, Karlovské múzeum aj železničné stanice Velké Karlovice – zastávka (vlaky sem jazdia zo Vsetína a sú pripravené na prepravu bicyklov). Ďalej sa v údolí nachádzajú lyžiarske svahy v lete využívané ako bike aréna, vyhľadávané hotely, penzióny, chalupy, reštaurácie, zariadenia pre relaxáciu a šport. A tiež areál s drevenými sochami pri kaplnke sv. Huberta či trasa Elingerka, nazvaná podľa hlavnej postavy televízneho seriálu Doktor Martin, ktorý tu mal svoju filmovú ordináciu.

reklama:

Ďalším centrom Velkých Karlovíc je na počiatku miloňovského údolia. Jednak tu stojí obecný úrad, ale sú tu aj dôležité objekty, ako lekáreň, kino, obchod či krčmy. A údolím vedie cyklotrasa na hrebeň Vsetínských Beskýd aj k 24 metrov vysokej rozhľadni Miloňová, z ktorej si Velké Karlovice ľahko prehliadnete z nadhľadu.

Velké Karlovice
Zdroj: archív CCRVM

Kratšia výstupová trasa na rozhľadňu vedie z Léskového, ktoré leží na východnom konci Velkých Karlovíc.

Z pohľadu turistov je centrom Velkých Karlovíc práve Léskové. Je tu najväčšia koncentrácia ubytovacích zariadení, viacero reštaurácií a dokonca malý pivovar. Vedie odtiaľ cesta nielen na rozhľadňu Miloňová, ale aj k pralesu Razula, čo je jedna z najstarších rezervácií v Česku. Niektoré stromy tu majú viac ako 300 rokov. Sú tu vyznačené miestne vychádzkové okruhy pre peších, začína tu už spomínaná cyklotrasa Bečva, v zime sa to tu hemží lyžiarmi, v lete cyklistami a pešími turistami. Pre deti je tu niekoľko ihrísk, Kulíškov náučný chodník, milovníci fotenia ocenia fotochodník s návodom, ako fotiť krásne snímky, niekoho môže baviť pečenie valašských frgálov, ktoré sú tu doma.

reklama:

Každý rok na jeseň je táto časť Velkých Karlovíc miestom konania presláveného Karlovského gastrofestivalu. Velké Karlovice sú tiež známe veľkým množstvom drobných cirkevných stavieb. Napočítate tu dvadsaťosem kaplniek, krížov a zvoníc. Ich polohu aj odporúčané trasy k nim poskytne turistické informačné centrum.

Na záver sme si nechali Valašský Olymp, horu maliarov a umelcov Soláň. Leží na hrebeni Vsetínských Beskýd na rozmedzí katastra troch obcí – Hutiska-Solance, Karolinky a Velkých Karlovíc. Príroda Soláňu a okolia očarila nejedného umelca, dnes je tunajším neformálnym centrom Zvonica Soláň s turistickým informačným centrom a galériou. Návštevníci tu nájdu nielen križovatku turistických trás a miesta s oku lahodiacimi výhľadmi do krajiny, ale aj zázemie pre nocľah, stravovanie, relaxáciu a športové vyžitie.

Viac nájdete na www.vychodni-morava.cz

reklama:

Odporúčané

K téme

10 tipov na najkrajšie výlety po Slovensku Príbehy zo života: Aktívna dovolenka v Amerike

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.