Veľkú cenu SOZA získa Marika Gombitová. Stane sa tak prvou ženou, ktorá získa toto prestížne ocenenie

VIANOČNÝ KONCERT: Sen Mariky Gombitovej
Foto: SITA/Silvia Árestová

Veľkú cenu SOZA za rok 2017 získa speváčka Marika Gombitová, ktorá je autorkou desiatok hitov, ako napríklad Koloseum, Paradiso, Úlomky spomienok alebo Zem menom láska.

„Ja si ju veľmi vážim a považujem ju za špičkovú autorku. Ukázalo sa, že v Moduse boli nielen traja dobrí speváci, ale aj traja skvelí skladatelia. Už jej prvé skladby, Prstienky z trávy a Na rozlúčku, boli nádherné. Marika má vynikajúce hudobné cítenie, úžasný cit pre melódiu a pre jej výstavbu. Mal som to šťastie, že jej pesničky som počul vtedy, keď ich ešte ako demá nahrala na gitare alebo klávesoch a ukázala v nich svoju melodickú invenciu. Myslím si, že tá cena prichádza v pravej chvíli. Veľmi prajem Marike ďalšie úspechy a verím, že ešte nejaké naše spoločné dielo nahráme,“ povedal textár Kamil Peteraj, ktorý získal Veľkú cenu SOZA. Teraz do jeho zbierky pribudne aj ďalšia honorárna cena – za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí.

HUDBA: Ceny Soza 2015
Textár Kamil Peteraj, ktorý získal cenu pre textára najhranejšších hudobných diel počas slávnostného odovzdávania Cien SOZA za rok 2015. Foto: SITA/Marek Mrviš

„Zápis do Zlatej knihy SOZA sa udeľuje už nežijúcim autorom, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o rozvoj slovenskej hudby. Od roku 2003 sa udeľujú dve takéto ceny, pričom obvykle je to tak, že ak jednu cenu získa autor napríklad v oblasti vážnej hudby, tak druhá je udelená zástupcovi inej oblasti. Toto pravidlo sme dodržali aj tentoraz,“ predstavil ďalšiu honorárnu cenu zástupca SOZA Matúš Jakabčic.

„Novými držiteľmi tohto ocenenia sú Ján Zimmer – významný skladateľ vážnej hudby s pozoruhodne rozsiahlym dielom, ktorý bol v minulosti trochu neprávom opomínaný, a Ivan Dubecký, ktorý zasa reprezentuje oblasť ľudovej hudby,“ objasnil.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk