Vetráte správne? Toto by ste mali vedieť, ak chcete doma dýchať čerstvý vzduch

Okná, žena, pozerať z okna, samota, sama

Vetranie. Bežná súčasť života v domácnosti, no na druhej strane dôležitý faktor vplývajúci na naše pohodlie a zdravie. Okrem toho správne vetranie zabraňuje vzniku plesní a eliminuje rosenie okien. Viete však, ako vetrať správne a aký je rozdiel vo vetraní počas teplých a chladnejších dní?

Doba vetrania závisí od aktuálneho ročného obdobia. „Pokiaľ ide o plastové okná, ktoré veľmi dobre tesnia, je potrebné im prispôsobiť vetranie. Dôležité je, aby sa v interiéri nehromadila vlhkosť a nevytvárali sa podmienky pre vznik plesní. Preto je nutné vetrať pravidelne a vždy tak, aby sa všetok vzduch v miestnosti vymenil. Optimálne je vetrať s dokorán otvorenými oknami,“ ozrejmuje výrobca plastových okien Pavel Polášek.

Samozrejme, počas vetrania v izbe vypneme kúrenie (v chladnejších mesiacoch), najmä kvôli úspore energií. A ako dlho vetrať? Všetko závisí od vonkajšej teploty, veľkosti izby, resp. priestoru, ale aj napriek tomu platí známa úmera – čím je vonku chladnejšie, tým kratšie treba vetrať.

V zime by sme mali vetrať 4-6 minút, na jar a jeseň 10 až 20 minút. V lete je dobré nechať otvorené okno 30 minút. Ráno by sme mali vyvetrať všetky miestnosti dokorán otvorenými oknami po dobu piatich minút. V priebehu dňa je potom potrebné vetrať v závislosti na vlhkosti v miestnosti. Zvoliť správnu dĺžku vetrania pomôže jednoduché pravidlo: keď otvoríte v zime okno, vnútorné sklá sa zarosia, akonáhle sa po určitej dobe samé odrosia, je vyrovnaná relatívna vlhkosť vzduchu zvonka a v miestnosti a ďalšie vetranie už nemá zmysel. Pri správnom vetraní sa vymení vzduch v miestnosti, ale neochladia sa vnútorné steny,“ radí P. Polášek.

Navyše počas leta je odporúčané vetrať radšej prievanom. Práve prievan dokáže do priestoru vniesť nielen čerstvý vzduch, ale taktiež ho výrazne ochladiť počas horúcich letných dní. Veľmi dobré je vyvetrať dom či byt počas noci, keď sa vyhneme priamemu slnku, ktoré priestor počas celého dňa nahrieva.

Pamätajte:

  • kúpeľňu vetrajte po každom sprchovaní či kúpaní
  • vyhnite sa presúšaniu vecí vo vnútri priestorov
  • vetrajte minimálne trikrát denne
  • nábytok umiestnite, resp. odsuňte od stien
  • počas varenia nezabudnite na využitie pokrievok
  • na začiatku zimného obdobia vetrajte častejšie, aby ste predišli vzniku vlhkosti a kondenzácie výparov
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom