Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chôdza, tenisky, chudnutie,
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
reklama:
reklama:
reklama:
13. februára 2018 ZdravieDiéty od Susan BowermanováSITA

Viete, koľko minút svižnej chôdze spáli kalórie z vášho obeda?

Ak si dávate pozor na vašu líniu, pravdepodobne si rátate aj kalórie jedál, ktoré konzumujete. Aj vďaka týmto počtom sa viete rozhodnúť, či môžete zjesť ešte niečo, aby ste neprekročili váš denný kalorický limit.  Ale tak, ako je užitočné vedieť to, koľko kalórií obsahuje vaše jedlo, je už ťažšie si predstaviť, čo to vlastne znamená v realite.

A práve pre lepšiu predstavu, aby kalórie neboli len ďalšie číslo, je vhodné si ho premeniť na niečo uchopiteľné. Napríklad by bolo fajn vedieť, koľko budete musieť cvičiť na to, aby ste odbúrali kalórie, ktoré plánujete zjesť.

Váš denný príjem kalórií je napríklad stanovený na 1500kcal. Dali ste si zdravé raňajky (300kcal) a máte chuť  na trošku väčší obed – ktorý sa vyšplhá na 800kcal. Z pohľadu kalorického príjmu sa to môže zdať veľmi veľa, no ak si budete dávať po zvyšok dňa pozor, tak aj takýto príjem môže byť úplne v pohode.

A teraz prichádza zásadná otázka. Myslíte, že by ste sa rozhodli rovnako, ak by ste vedeli, že na spálenie tohto obeda, teda 800kcal, by ste museli plávať v bazéne takmer 2 hodiny?

reklama:

Vedci na Texaskej Christian Univerzite sa snažili nájsť odpoveď práve na túto otázku. Testovanú vzorku tvorilo 300 študentov v niekoľkých internátnych jedálňach.

Študenti mali možnosť výberu spomedzi 3 rôznych menu. Ponuka zahŕňala rovnaké jedlo a nápoje, vrátane burgerov, kuracích sendvičov, hranoliek, koláčov, sódy a vody. Na prvom menu boli uvedené len názvy jedál bez ďalších dodatočných informácií, druhé menu zahŕňalo už aj kalorické hodnoty jednotlivých položiek a na treťom menu bola ešte uvedená aj informácia, koľko by museli cvičiť, aby spálili kalórie daného jedla. Ekvivalentom cvičenia bola uvádzaná svižná chôdza v minútach, keďže ide o aktivitu, ktorú poznajú a vedia si ju predstaviť.

Pokus medzi študentmi odhalil zaujímavé zistenia. Tí, ktorí počítali svoje kalórie v menu, vykázali rovnaký kalorický príjem ako tí, ktorí v menu nemali žiadne informácie. Inak povedané, ani počet kalórií nemal vplyv na výber jedla. Avšak tí, ktorí mali v menu aj informáciu o cvičení, si vyberali jednotlivé jedlá omnoho obozretnejšie. Ich kalorický príjem bol nižší o 160 kcal v porovnaní s tými, ktorí nemali uvedené žiadne informácie.

reklama:

 

Obľúbené jedlá a ich ekvivalenty vo forme cvičenia

Možno by vás ani nenapadlo rozmýšľať o jedle v súvislosti s cvičením, no môžete to vyskúšať na vlastnej koži. Prinášame niekoľko príkladov pre typicky vysoko-kalorické jedlá a pre porovnanie aj niekoľko nízko-kalorických jedál.

Koľko minút svižnej chôdze treba na spálenie kalórií obľúbených jedál?
Názov jedla Svižná chôdza
30 zemiakových lupienkov (200 kalórií) 33 minút
Dvojitý cheeseburger so slaninou (1250 kalórií) 208 minút
2 trojuholníky salámovej pizze (650 kalórií) 108 minút
Veľká mocha káva so šľahačkou (580 kalórií) 97 minút
Veľký čučoriedkový muffin (500 kalórií) 84 minút
375 ml fľaša piva (300 kalórií) 50 minút
1 dóza vanilkovej zmrzliny (525 kalórií) 88 minút
3 veľké lievance so sirupom (725 kalórií) 120 minút
Veľké cookie (450 kalórií) 75 minút
Bagel, krémový syr + stredná mocha káva (800 kalórií) 133 minút
1 kúsok čokoládového koláča s polevou 92 minút
Syr chedar + 8 krekrov ( 150 kalórií) 25 minút
Croissant so šunkou, vajcami, syrom (475 kalórií) 80 minút
1 stredne veľká mrkva (25 kalórií) 4 minút
1 hrnček malín (65 kalórií) 11 minút
4 hrnčeky surového špenátu (30 kalórií) 5 minút
Polovica stredne veľkého grapefruitu (40 kalórií) 7 minút
reklama:

Tak ako, rozmysleli ste si, čo si dáte na obed?

reklama:

Odporúčané

K téme

Tento domáci nápoj vám pomôže odstrániť bolesť v kolenách a kĺboch Žena si kúpila zeleninu a zažila šok, našla v nej neuveriteľnú vec

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.