Viete, ktoré bylinky sú tie najlepšie na jesenné choroby?

Bylinky

Čo sú to vlastne typické jesenné choroby ? Okrem chrípky, ktorá na jeseň prevláda a vydrží tam až do jari, sú to rôzne adenovírusy, rhinovírusy, ale aj angíny a bronchitídy.

Bylinky
https://www.gettyimages.com

Čo nám rôzne vírusy spôsobujú

Najčastejšími príznakmi sú nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, bolesť na hrudníku, horúčka, bolesť hlavy a kĺbov, malátnosť, únava …

Ktoré bylinky tieto príznaky dokážu potlačiť

Medzi najlepšie jesenné bylinky patria najmä tie, ktoré naozaj na jeseň dozrievajú alebo rastú. Do svojej bylinkovej lekárničky si teda rozhodne pridajte bazu čierna (plod, ale aj sušený kvet z jarného obdobia, alebo kvety naložené v octe, ktoré ste si tiež pripravili na jar), ďalej šípky, skorocel, harmanček a mätu.

Čierny bez

Čaj z kvetov čiernej bazy tlmí horúčku, je dobrý proti nádche aj proti kašľu. Bez samozrejme na jeseň nekvitne, ale z jari máte iste kvety nasušené. Vydržia po celú zimu a je to najlepší liek aj preventívny prostriedok pri všetkých typoch nachladnutí a vírusových ochorení. Kvety naložené v octe , ktoré uchovávate v chladničke, sú stopercentným prostriedkom na znižovanie horúčky – stačí trocha bazového octu zriediť vodou, do tejto zmesi namočiť ponožky a navliecť chorému na nohy. Pri naozaj vysokých teplotách sa môžu navliecť aj na ruky. Nikdy však nenamáčajte ponožky do čistého octu, inak by ste dotyčnému popálili kožu. Tlmí horúčku, až keď vystúpi nad 38 ° C, pretože do tej doby sa jedná o zvýšenú teplotu , ktorá naopak telu pomáha bojovať s vírusmi.

Šípky

Zo šípok je pre prechladnutie aj virózy najúčinnejší čaj . Zbierajte iba pevné a zdravé šípky a sušte ich na chránenom mieste. Na čaj môžete použiť ako šípky čerstvé, tak aj sušené. Čerstvé je možné pred zaliatím rozrezať na menšie časti (polovice), aby sa z nich účinné látky lepšie vylúhovali. Šípky je vždy vhodné zaliať vlažnou vodou a nechať vylúhovať dlhodobo (cez noc), až potom precediť (cez veľmi jemné sitko alebo plátno, aby sa na ňom zachytila páperie zo semien) a ohriať na príjemnú teplotu na pitie.

Skorocel

Ešte na jeseň sa dajú zbierať listy skorocelu. Je v nich dostatok sily, pretože skorocel je už odkvitnutý, teda nezhromažďuje všetku silu do kvetov. Listy sa dajú používať čerstvé aj sušené. Z oboch si môžete uvariť skorocelový čaj, ktorý napomáha ako k liečeniu a čistenie dýchacích ciest, tak aj k liečeniu žalúdočných ťažkostí, ktoré majú najmä deti, ak nevedia ešte dostatočne smrkať alebo vykašliavať hlieny. Skorocelový čaj sa zalieva vodou s teplotou 90 ° C, nechá 10 minút vylúhovať, precedí sa a pije až 3x denne.

Harmanček

Niekedy je možné zbierať harmanček ešte v septembri, inokedy je už odkvitnutý a je potrebné vychádzať zo zásob, ktoré ste si urobili vopred v lete. Harmančekový čaj (sypaný aj sáčkový) si tiež môžete kúpiť v lekárni. Harmanček znižuje horúčku a pomáha pri nádche .

Všestranná mäta

Pre svoj obsah silíc je mäta výborným prostriedkom proti nádche, a to nielen ako čaj, ktorý mnohým ľuďom nechutí, ale aj ako inhalácia . Mäta rastie na záhrade celoročne, takže ani na jeseň nie je nemožné si natrhať jej listy. Na čaj zalejte hrsť mätových listov vriacou vodou a nechajte ich 10 minút lúhovať. Potom preceďte a pite teplé až 3x denne. Na inhaláciu natrhajte asi 2 hrsti listov mäty, zalejte ich litrom vody a nechajte chorého inhalovať pod uterákom / osuškou aspoň po dobu 5 minút. Inhaláciu môžete použiť opakovane, keď ju ohrejete.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom