Viete o opaľovacích krémoch všetko?

Opaľovanie, slnko, opaľovať sa, leto, opaľovací krém, slnečné okuliare
Thinkstock

Prinášame vám návod, ako sa vyznať v množstve opaľovacích prípravkov a tiež vysvetlenie, čo znamenajú skratky SPF, UVA a UVB.

Keď hovoríme o ochrane pokožky pred slnkom, je dôležité pochopiť prečo je táto ochrana taká dôležitá a to pre každého a každý deň.

Tak poďme na to a zbavme sa všetkých pochybností týkajúcich sa ochrany pred slnkom. Na našich kozmetických produktoch a slnečných okuliaroch sa stretávame s rôznymi skratkami, ale viete čo znamenajú?

SPF: slnečný ochranný faktor

UVA: dlhovlnné ultrafialové žiarenie A

UVB: krátkovlnné ultrafialové žiarenie B

Aby sme mohli ochrániť našu pokožku, musíme vedieť o škodlivých UVA a UVB lúčoch slnka. Sú dva druhy žiarenia, ktoré môžu poškodiť našu kožu. A to UVA, ktoré spôsobuje starnutie a UVB, ktoré je zodpovedné za spálenie kože.

Čítajte aj: Pozor, tu je 7 mýtov o slnku

UVA lúče spôsobujú starnutie

Ako som už spomínala, UVA lúče sú zodpovedné za starnutie kože a tvorbu vrások a tiež môžu prispieť k vzniku rakoviny. Pretože UVA lúče ľahko prenikajú cez ozónovú vrstvu a tvoria väčšinu slnečného žiarenia. UVA lúče tiež prenikajú cez oblaky, sklo aj oblečenie. Nemusíte ich na koži ani cítiť, ale verte, sú tam!

UVB lúče spôsobujú, že sa spálite

UVB lúče sú zodpovedné za spáleniny od slnka a vznik šedého zákalu. Môžu tiež ovplyvniť imunitný systém. A čo je najdôležitejšie, UVB lúče prispievajú k vzniku rakoviny.

SPF faktor vám hovorí, ako dlho môžete zostať na slnku

Slnečný ochranný faktor (SPF) hovorí, ako dlho môžete byť na slnku, než sa vaša koža začne červenať. Každý je však iný! SPF sa vzťahuje iba na UVB lúče, nie na UVA lúče. Produkty s obsahom SPF majú väčšinou SPF 15, SPF 30, SPF 50 a viac. Takto to funguje: využívame jednoduchú matematiku. Povedzme, že väčšinou sa vaša pokožka začne červenať po 10 minútach na slnku. Týchto 10 minút musíte vynásobiť SPF faktorom, ktorý produkt obsahuje.

Napríklad, ak použijete opaľovací krém s SPF 30:

– 10 minút x 30 (SPF) = 300 minút

– Vezmite týchto 300 minút a vydeľte ich 60 minútami (teda jednou hodinou), to vychádza 5 hodín

– Výsledok je teda 5 hodín a to je čas, po ktorý budete chránený pred slnkom

Ak ste na pláži alebo priamom slnku po dlhší čas, potom vždy dávajte pozor na to, aký opaľovací krém a SPF faktor si vyberiete. Je dôležité, aby ste pri prostriedkoch na opaľovanie nemali falošný pocit bezpečia. Veľa produktov nie je vodeodolných alebo odolných voči potu, preto by ste sa nemali spoliehať na 5hodinovú ochranu, ak plávate alebo cvičíte. V týchto prípadoch je kľúčom – natierať, natierať a znova natierať.

Zdroj: Herbalife

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk