Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Potok, rieka, zima
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
26. decembra 2017 Lifestyle od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

VII. Tajomstvá našich predkov: Na Štefana mládenci bičmi vyháňali bosorky a kúpavali kone

Aké zvyky a tradície sa viažu k druhému sviatku vianočnému? Dočítate sa v nasledujúcich riadkoch. 

Skoro ráno na Štefana sa dievky umývali v potoku, aby boli krásne a mali jemnú pleť. Mládenci ráno chodili brodiť kone, aby boli po celý rok silné a zdravé. Ak boli potoky zamrznuté, kone sa brodili v snehu a dievky sa v snehu symbolicky umyli. Na celom území Slovenska bol známy starý zvyk prevážania dievčat na saniach  – preto, aby bolo konope a ľan dlhé a pevné, neskôr zvyk pretrval ako príjemná spoločenská udalosť.

V domácnostiach mohli na Štefana odložiť gazdiné zo stola misky s jedlami, s ktorými sa nesmelo od Štedrého večera hýbať – plodiny zo štedrovečerného stola sa pridali k tým pripraveným na siatie. Na Štefana sa mohla izba pozametať a upratať. Na svätého Štefana sa už navštevovali priatelia i známi. Atmosféra sviatku bola uvoľnená, aj v súčasnosti sa dodržiava tradícia konania štefanských zábav. Dopoludnia sa chodievalo do kostola a popoludní k muzike. Zábavy sa konali buď v obecnej krčme, alebo v dome, kde sa chodievalo na priadky. Oslavovali sa aj Štefanovia – oslávenca poviazali povrieslami, až kým rodina nepriniesla výkupné – pohostenie. Do dverí, kde býval Štefan, dievčatá hádzali starý hlinený riad. Štefanský deň bol prvým dňom, kedy po advente mohla byť zábava.

Na Štefana sa tradovali tieto pranostiky:

Ak sa vetry na svätého Štefana spolu chytia, veliké priekopy a záveje narobia.

Keď duje na Štefana vietor, bude víno budúceho roku plané.

Keď svätý Štefan blato vyfúkal, bude pekná jar.

Staršou tradíciou bolo na Štefana „plieskanie bičmi“. Biče sa robievali špeciálne na tento účel skoro ráno na Štedrý deň z nití, ktoré boli pevne spletené tak, aby vydržali až do nasledujúcich Vianoc. Na Štefana mládenci ráno brodili kone v rieke a chodiac po dedine plieskali novými bičmi. Plieskaním bičmi upletenými z nití vyháňali bosorky a všetko zlé z príbytkov a hospodárskych budov.

Ďalším štefanským zvykom bolo, že ovocné stromy sa obkladali slamou, aby nezmrzli a priniesli úrodu ovocia. Večer na Štefana zvykli chodievať slobodní mládenci po domoch, kde mali dievča súce na vydaj. V prípade, že mládenec mal už „istú“ tú svoju devu a chcel si ju v nasledujúcom roku vziať za manželku, prišiel do domu svojej vyvolenej s muzikou, kamarátmi a spolu sa zabávali až do neskorých hodín.

K téme

V. Tajomstvá našich predkov: Štedrá večera pozostávala z deviatich chodov, ktoré malo každé z nich svoju magickú moc III. Tajomstvá našich predkov: Nezvyčajné štedrovečerné zvyky

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.