Vojvodkyňa Catherine podobne ako princezná Diana doplatila na francúzskych paparazzov. Za polonahé foto pýta odškodné

Vojvodkyňa z Cambridge
SITA/AP

Princa Williama nepríjemná skúsenosť ešte viac zranila aj pre to, čo sa stalo jeho matke, princeznej Diane. Tá zomrela počas autonehody v Paríži v roku 1997, keď ju prenasledovali fotografi. Teraz kvôli zverejneniu fotiek, na ktorých je jeho manželka v plavkách alebo bez ich vrchného dielu, obvinili šesť ľudí.

Súd vo francúzskom meste Nanterre začal v utorok proces o polonahých fotografiách britskej vojvodkyne z Cambridge, ktoré v roku 2012 nasnímali paparazzovia počas kráľovskej dovolenky v Provence. Snímky, na ktorých je vojvodkyňa Catherine bez vrchného dielu plaviek, vyšli v magazíne Closer. Lokálny denník La Provence v tom čase zase zverejnil fotografie, na ktorých má plavky oblečené. Fotografi Cyril Moreau, Dominique Jacovides, fotografka Valerie Suau, šéfredaktorka spomínaného magazínu Laurence Pieau, výkonný riaditeľ mediálnej skupiny Mogadori vlastniacej Closer Ernesto Mauri a vtedajší generálny riaditeľ skupiny La Provence Marc Auburtin sú v tomto prípade obvinení z porušenia súkromia a spoluúčasti.

Tridsaťdvaročný Moreau a 59-ročný Jacovides sú obvinení z fotografovania kráľovskej rodiny dlhým objektívom z verejnej cesty, pri mieste ich pobytu. Podľa mobilných dát predložených na súde, sa obaja muži v oblasti nachádzali medzi 4. a 6. septembrom 2012, v čase, keď podľa predpokladov fotografie vznikli. Obaja muži popreli, že sú zodpovední za použitie snímok v periodiku. O spomínané fotografie v plavkách, ktoré vyšli v La Provence, sa mala postarať 53-ročná Suau. Tá sa na súde vyjadrila, že nechcela porušiť súkromie vojvodu a vojvodkyne.

Prokurátor navrhol dať obvineným vysoké pokuty, zatiaľ čo princ William s manželkou požadujú odškodné. Podľa Paula-Alberta Iweinsa, právnika zastupujúceho magazín, chcú od nich finančnú náhradu vo výške 1,5 milióna eur. Podľa neho však boli vojvoda a vojvodkyňa objektom mediálneho záujmu, čo má podľa neho dokázať aj vysielanie ich svadby, a dané fotografie neporušili ich súkromie a uviedli ich v pozitívnom svetle.

France Britain Kate Photos
Právnik Jean Veil SITA/AP

Princ William a vojvodkyňa Catherine počas svojej dovolenky v Provence bývali v sídle synovca kráľovnej Alžbety II., vikomta Davida Linleyho. Ako sa vojvoda vyjadril v stanovisku, ktoré počas súdneho konania prečítal ich právnik Jean Veil, s manželkou očakávali, že v osamotenej vile patriacej jeho rodine si budú môcť užiť súkromie. „Vieme, že Francúzsko a Francúzi v princípe rešpektujú súkromný život, vrátane života ich hostí. Utajený spôsob, akým vznikli tieto fotografie, bol pre nás obzvlášť šokujúci, pretože porušil naše súkromie,“ uviedol a dodal, že ich to ešte viac zranilo aj pre to, čo sa stalo jeho matke, princeznej Diane. Tá zomrela počas autonehody v Paríži v roku 1997, keď ju prenasledovali fotografi. Vojvoda ani vojvodkyňa sa na súde nezúčastnili. Verdikt by mal byť podľa predpokladov známy na pojednávaní, ktoré sa bude konať 4. júla.

V roku 2012 sa kráľovská dvojica súdila so spomínaným magazínom Closer o odovzdanie a ďalšie nešírenie daných fotiek. Francúzsky súd rozhodol v ich prospech a periodikum muselo okrem toho zaplatiť odškodné dvetisíc eur.

www.bbc.com, SITA

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk