Vrásky. Ako to, že vôbec prichádzajú?

Botox, pleť pokožka, vrásky, beauty, žena, kráska, mladosť, tvár
Thinkstock

Vrásky sú prejavom starnutia a my ženy sa ich extra bojíme. Viete kde je ich pôvod a prečo vznikajú?

Vrásky prichádzajú náhle a bez predchádzajúceho prejavu. Pokiaľ vám bije v ušiach otázka, či ich možno zmazať, alebo bude stav už len horší, žiaľ, vrásky sa štandardne prehlbujú a zväčšujú. Existujú však spôsoby, ako tieto procesy spomaliť alebo zastaviť.

Ako prichádzajú?

Vrásky majú viacero dôvodov vzniku. Spodná vrstva kože obsahuje kolagénové a elastínové vlákna, ktoré májú za úlohu dodať pružnosť pokožke. Keď sa tieto procesy prirodzene dejú, vrásky nevznikajú. Kolagén a elastín sa začnú časom rozkladať, čo ovplyvňuje vrchnú vrstvu kože. Tá je menej pevná a vedie až k vzniku vrások.

Vrásky však môžu vznikať aj inak. Určite ste počuli už o vráskach šťastia. Keď sa človek veľa smeje, vzniknú mu raz vejáriky okolo očí a pier. Skrátka používaním svalov tváre sa pohybuje aj koža. Časom sa tieto pohyby premietnu do vrások.

Prečo je dôležité odličovať sa?

Kedy ich očakávať?

Časový úsek, v ktorom môžete známky starnutia očakávať je veľmi individuálny. Niektorí ľudia si všimnú prvé zmeny v období dvadsiatich rokov, iní zas do štyridsiatky sršia sviežosťou.

Čo urýchľujte tvorbu vrások?

Nadmerné vystavovanie slnečnému žiareniu, prípadne cigaretový dym môže uškodiť vašej pleti a tieto vplyvy predčasne rozoberajú kolagénové a elastínové vlákna.

Ako si pomôcť?

Tvorba alebo zjemnenie ochabnutia kože je možná pomocou účinných metód.V prvom rade je potrebné chrániť sa pred slnkom s vysokým ochranným faktorom.

Možnosti odstránenia vrások sú závislé aj od ich stavu prípadne príčiny vzniku. Jemnejšie formy pomoci sú krémy a séra, avšak najúčinnejšími vždy budú dermatologické zásahy. Úpravu kože značne docieli laser, chemický píling, botox. Dajte si však záležať aj na profesionalite a skúsenostiach dermatológa. Od toho sa odvíja výsledok.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom