Všetko, čo by ste mali vedieť o obezite

Všetko, čo by ste mali vedieť o obezite
Všetko, čo by ste mali vedieť o obezite www.thinkstockphotos.com

Pri obezite nám pomôže 25 minútové cvičenie trikrát do týždňa.

Čo majú spoločné gaučoví povaľači, ľudia, ktorí strávia hodiny prácou za stolom, hráči videohier, závislí na počítači a mnoho ďalších? Nedostatok pohybu, ktorý spôsobuje, že nespália prijaté kalórie. A takisto to, že si často si kupujú jedlo, ktoré je nezdravé a ľahko dostupné.

Podľa New York Times[1], nedávna štúdia odhalila, že deti, či už chlapci alebo dievčatá sú na vrchole fyzickej aktivity okolo 7 roku života, postupne však ich aktivita klesá. A to ako v Spojených štátoch, tak aj v Európe. Až neuveriteľné je to, že v celých Spojených štátoch až 66% detí vôbec pravidelne necvičí.

Preto nie je prekvapením, že v posledných rokoch nabral svet na nadváhe. Nezáleží na vekovej skupine či mieste – obezita je na vzostupe. New England Journal of Medicine publikoval článok[2], ktorý upozorňuje, že v roku 2015 bolo na celom svete obéznych 108 miliónov detí a 604 miliónov dospelých. Hlavné príčiny smrti – kardiovaskulárne ochorenia, diabetes a chronické ochorenie obličiek – sú priamo spojené s touto epidémiou.

Podľa štúdie publikovanej v časopise Health Affairs[3] od odborníkov z Global Obesity Prevention centra pri univerzite Johna Hopkinsa, ak nezačneme konať proti obezite, môže mať dramatický dopad na budúcnosť. V modeli, ktorý pripravili, by bolo nevyhnutné vyčleniť vyše 3 bilióny dolárov ročne na lekárske výdavky pre súčasných 8 až 11 ročných adolescentov v ich dospelosti. Zároveň by neboli až do smrti produktívni.

Avšak máme aj dobrú správu. Podľa iného modelu štúdie, ak by polovica týchto detí trikrát týždenne cvičila 25 minút, zaznamenali by sme o pol milióna menej kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, onkologických ochorení a infarktov a zníženie výdavkov na tieto ochorenia o 32 miliárd dolárov ročne.

Obezita môže ohroziť každého z nás – v roku 2014 bol každý 6 človek obézny, kým v roku 2000 to bol iba každý desiaty. Vývoj napriek tomu, že človek by si mohol myslieť, že tlak spoločnosti bude skôr smerom k perfektným telám a vyváženej strave, ide žiaľ nesprávnym smerom. Rôzne kampane sa snažia varovať pred rizikami, ktoré sú spojené s vyššou telesnou hmotnosťou, ako napríklad nápisy a nutričné tabuľky na potravinách a nápojoch.

Nielen dostatočný pohyb, ale aj vyvážená strava sú kľúčovým úspechom k tomu, aby sme predišli obezite. Spoločnosť Herbalife je podľa Euromonitoru[4]jednotkou na trhu v oblasti Manažmentu hmotnosti a duševnej pohody (Weight Management and Wellbeing).

[1] https://www.nytimes.com/2017/05/03/well/move/childs-play-is-good-for-all-of-us.html

[2] http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1614362#t=articleResults

[3] http://content.healthaffairs.org/content/36/5/902

[4] http://www.euromonitor.com/consumer-health

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom