Táto zákerná civilizačná choroba dokáže skomplikovať život a v mnohých prípadoch ho dokonca aj skrátiť. Ako sa prejavuje?
Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je zákerné ochorenie. Prichádza pozvoľna, dlho neviete, že ho máte. Navonok. Vo vnútri vášho tela však napácha veľa zla. Týmto zdravotným problémom a jeho následkami trpí viac ako polovica ľudskej populácie. Podieľa sa na vysokej úmrtnosti. Vysoký výskyt súvisí nielen s pribúdaním rizikových faktorov ako je stres, obezita, ale aj preto, že patrí medzi choroby, ktoré dlho prebiehajú bez príznakov.
Aké škody v našom tele napácha vysoký tlak?
Ak trpíte vysokým krvným tlakom, vo vašom tele sa odohrávajú zmeny, ktorých výsledkom je poškodenie jednotlivých orgánov. Vznikajú zmeny v cievnej stene, ktoré vedú k artérioskleróze. Výsledkom poškodenia cievnej steny je nedokrvenie jednotlivých orgánov a poškodenie ich funkcie. Najzávažnejšie poškodenie vedie až k infarktu myokardu a nastáva nedokrvenie mozgu, čo je mozgová porážka. Okrem toho sa poškodzuje srdce, ktoré býva viac zaťažené.
Ako odhaliť vysoký krvný tlak?
Zákernosť hypertenzie spočíva práve v tom, že ju sami odhalíme len veľmi ťažko, lebo nemá typické príznaky. Prejavuje sa najčastejšie bolesťami hlavy, závratmi, nespavosťou, pocitmi búšenia srdca. Objavia sa problémy koncentrácie v práci. V prípade, že dôjde k poškodeniu orgánov, tak sa vyskytnú aj ťažkosti zo strany kardiovaskulárneho systému (bolesti na hrudníku, dušnosť, búšenie srdca) alebo ťažkosti zo strany centrálneho nervového systému a z obličiek (časté nočné močenie). Pri pokročilej hypertenzii v dôsledku poškodenia periférnych ciev dolných končatín môžeme pociťovať bolesť počas chôdze. Objavia sa často i príznaky cukrovky, či zhoršené videnie.
Rizikové faktory hypertenzie
K najčastejším a zároveň k najnebezpečnejším rizikovým faktorom patrí nadmerné solenie, nadmerný energetický príjem a nízky výdaj, kde nám hrozí obezita, fajčenie, pitie alkoholu, porucha tukového metabolizmu (dyslipidémia), chronický stres či užívanie návykových látok.
Soľ: Biely zabijak či nevyhnutný minerál?
Najmä obezita je z hľadiska výskytu vysokého krvného tlaku veľmi nebezpečná. Ľudia trpiaci výraznou nadváhou majú až v 50 percentách zvýšený krvný tlak. Dochádza totiž k veľkej záťaži srdca, ktorá je spôsobená vysokou hmotnosťou tela a vysokým objemom krvi. Ak teda zhodíme kilá navyše, upravíme životosprávu a budeme sa pravidelne hýbať, môže dôjsť k poklesu krvného tlaku alebo ho úplne normalizovať.