Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
deti dostávajú vysvedčenie
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
reklama:
reklama:
reklama:
29. júna 2018 Deti a rodinaVýchova a škola od LotaSITA

Odmena alebo trest za vysvedčenie: Áno alebo nie?

Je tu deň, na ktorý dychtivo čakali mnohí z nás. Ročné snaženie našich detí, no i učiteľov a rodičov, sa dočká výsledkov.

Dnešný deň prinesie veľa vzruchov. Či tieto emócie budú pozitívne alebo negatívne, však záleží od známok, ktoré nám naši potomkovia donesú na koncoročnom vysvedčení. Je vhodné ich za vysvedčenie odmeniť?

Vaše dieťa sa neučí pre odmenu

Motivácia je hnacím plynom, ktorý nás ženie po všetkých životných cestách. To platí i na ceste za vzdelaním. Odmena predstavuje nepochybne formu motivácie. No pozor však. Najmä tá materiálna môže mať aj opačný účinok. Ak chcete, aby vaše dieťa bolo v živote úspešné, dobre zvážte, ako ho za snahu odmeníte. Ľahko sa môže stať, že sa bude učiť len pre materiálnu odmenu, ktorú bude očakávať zakaždým a za všetko. Dokonca aj keď si splní svoje povinnosti. A môže vás začať neskôr vydierať. Vaše dieťa sa totiž naučí, že učenie je dobré len na to, aby dosiahlo čo chce.

reklama:

Úprimná pochvala nad zlato

Najlepším spôsobom ako motivovať vaše deti je nemateriálna odmena. Najmä v prípade menších žiakov, ktorí si ešte neuvedomujú dôležitosť vzdelania, ale chcú nám urobiť radosť a byť dobrými. Využite to a podporujte toto súperenie. Samozrejme všetko s mierou. No dieťa nechváľte len dnes. Ak budete pravidelne počas celého roka pozitívne reagovať na školské úspechy vášho školáka, on sám bude v sebe rozvíjať potrebu dosiahnuť čo najlepší výkon.

Odmena na základe dohody

reklama:

Keď sa rozhodnete odmeniť žiaka materiálne, je dobré sa na forme odmeny dohodnúť vopred, možno už na začiatku školského roka. Dieťa sa tak učí samo hospodáriť so známkami a v prípade potreby sa snaží známky opraviť.

Čo v prípade zlého vysvedčenia?

Dopadlo vysvedčenie vášho dieťaťa katastrofálne? Určite to neriešte fyzickými trestami, vyhrážkami, nadávkami a násilím. Všetky tieto nepriateľské reakcie majú totiž niečo spoločné. Sú odpoveďou zlosti. Vašou „pomstou“ na vlastnom dieťati za to, že vaše doterajšie snahy boli neúčinné.

reklama:

Je len otázkou času, kedy sa dieťa bude chcieť pomstiť vám…

reklama:

Odporúčané

K téme

Jedlo ako zábava. Šťastné dieťa vie zdravo jesť, aj rozumne maškrtiť 3 otázky pre Janu Janičovú: Aj kone môžu vyliečiť našu dušu

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.