Vytvorte si zdravé stravovacie návyky, naučíme vás ako!

Cvičiť, zdravie, zdravý životný štýl, karimatka, chudnutie, cvičenie, pohyb

Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu, aby sa u vás udomácnili zdravé návyky.

Najlepší spôsob ako si vytvoriť zdravé stravovacie návyky je zistiť, ako si váš mozog vytvoril návyky na tie nezdravé a potom tieto informácie využiť vo svoj prospech. Napríklad, veľa fast foodov používa zmysly na to, aby nalákali na svoje produkty. Hotely, obchody s potravinami a reklamy stimulujú naše zmysly tak, aby sa nám zdali atraktívnejšie a ono to funguje. Ak si vaše zmysly ako zrak, čuch, sluch môžu vytvoriť pozitívnu asociáciu s jedlom alebo správaním, prečo by ste ich nemohli využiť na vytvorenie pozitívnej asociácie s cvičením alebo zdravou stravou? Tu je niekoľko tipov ako zobudiť vaše zmysly a stať sa zdravo závislým na zdravom životnom štýle.

Čomu sa radšej vyhnúť, keď chcete niečo malé pod zub

Choďte von

Cvičenie na čerstvom vzduchu v peknom prostredí vám pomôže si cvičenie viac užiť. Veľa ľudí vám potvrdí, že ak sa aj niekedy išli na 20 minút von len poprechádzať, určite zostali dlhšie, ak sa im to čo videli, páčilo. Samozrejme každému sa páči niečo iné, pre niekoho to sú hory, polia, pre niekoho rušné mestské ulice. Je dôležité poznať, čo sa páči vám.

Vo vnútri buďte kreatívna

Ak nemôžete cvičiť vonku, cvičte aspoň blízko okna, aby ste si mohli užiť výhľad. Ak vás ale viac motivuje pozerať na cvičiacich ľudí okolo seba, vyberte si v posilňovni taký stroj, ktorý vám umožní vidieť na ostatných.

Vytvorte si svoj priestor

Ak plánujete cvičiť doma, vyberte si doma také miesto, ktoré vám bude vyhovovať a snažte sa cvičiť vždy na rovnakom mieste, vďaka čomu sa lepšie sústredíte na vytvorenie rutiny. Ubezpečte sa, že máte dosť veľký priestor na to sa slobodne hýbať a nič vám okolo nezavadzia. Vďaka čistému a upratanému miestu vo vašom okolí sa budete cítiť lepšie a uvoľnenejšie.

Pripravte si „pekné“ jedlo

Venujte trošku času navyše tomu, aby ste si pripravili pekné, farebné a vizuálne lákavé jedlo alebo desiatu. Ak je napríklad vaša obľúbená farba červená, pridajte do jedla nejaké papričky alebo jahody a na desiatu si vezmite červené jablko. Vždy sa cítime lepšie vtedy, ak jeme jedlo, ktoré vyzerá dobre aj na pohľad. To je častý dôvod prečo aj siahame po krásne ozdobených koláčoch alebo tortách. Často sa stáva, že zdravé jedlá nemusia vyzerať príliš lákavo, ale s trošku kreativity z nich urobíme zdravé, dobre vyzerajúce jedlo, ktoré nás zaujme na prvý pohľad.

Hudba na zlepšenie nálady 

Radosť, pohyb, elán, šťastie, skákať, skok
Thinkstock

Hudba, ktorú počúvate pri cvičení, môže ovplyvniť, ako sa cítite pri cvičení a aký podáte výkon. Ubezpečte sa, že ste si k náročnému cvičeniu vybrali energickú hudbu, aby vás motivovala. Ak chcete cvičiť pomaly, lepšie vám bude vyhovovať pokojnejšia hudba. Napríklad pomalá hudba pri strečingu alebo pri joge vás uvoľní a pomôže vám zbaviť sa stresu. Ak budete využívať hudbu na ovplyvnenie nálady, je to skvelá stratégia ako dosiahnuť svoje ciele.

3 vynikajúce polievky na chudnutie

Doprajte si chutný nápoj na cvičenie

Dostaňte sa do nálady tým, že si k cvičeniu pripravíte nejaký nápoj, ktorý vám dodá potrebnú hydratáciu. Pripravte si ho do vašej obľúbenej peknej fľaše, vďaka čomu sa na neho budete počas cvičenia tešiť. Vyberajte si však nápoj rozumne, aby ste sa vyhli zbytočným cukrom a kalóriám.  Elektrolytický nápoj, voda vylepšená vašim obľúbeným ovocím alebo športový nápoj s nízkym obsahom cukrov sú skvelé voľby.

Využite vône na ovplyvnenie nálady

Ak myslíte na cvičenie, zrejme prvé čo vám napadne v súvislosti s vôňami sú spotené ponožky a stuchnutý vak na cvičenie. A to naozaj nie je dobrá motivácia ísť cvičiť. Zvážte teda využiť vône na ovplyvnenie vášho postoja k cvičeniu. Ak si spojíte nejakú príjemnú vôňu s cvičením, vytvoríte si zdravý návyk. Napríklad levanduľa je veľmi príjemná a upokojujúca, preto je skvelá napríklad pri cvičení jogy.

Ak sa potrebujete trošku prebrať energickou vôňou, skvelá je mäta. Mätový olej nie je drahý a je skvelý pri únave. Citrónová vôňa je zasa osviežujúca a perfektná pri rozcvičovaní sa.

Vytvorenie zdravého životného štýlu s využitím všetkých vašich zmyslov vám pomôže dostať sa do rutiny. Čím lepší pocit budete z cvičenia mať, tým sa vám bude ľahšie plniť váš cvičebný plán.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk