Z akého jedla nám rastú svaly?

Žena napínajúca biceps

Svaly rastú najmä vďaka cvičeniu, ale len samotné cvičenie nestačí. Bez kombinácie vhodnej stravy a odpočinku sa pozitívny výsledok tak ľahko nedostaví.

Cítite sa ochabnuto a potrebujete nabrať trošku svalstva? Aj keď toto býva skôr mužskou záležitosťou, spevniť svalovú hmotu neuškodí ani ženám. No bez vhodnej stravy a odpočinku sa pozitívny výsledok tak ľahko nedostaví.

Prečo je dôležitý aj odpočinok?

Svaly rastú práve počas regenerácie. Naša svalová hmota sa skladá z väčšej časti vody, bielkovín a tiež tukov. Preto strava podporujúca jej rast by mala obsahovať okrem vody, minerálov a vitamínov aj bielkoviny. No nie sú bielkoviny ako bielkoviny. Najdôležitejšou zložkou bielkovín sú aminokyseliny, ktoré určujú tiež ich kvalitu.

Na tvorbu svalov sú najvhodnejšie aminokyseliny obsiahnuté v bielkovinách živočíšneho pôvodu. Ktoré potraviny nám teda pomáhajú budovať svaly?

Hovädzie a morčacie mäso

Práve bielkoviny obsiahnuté v chudom hovädzom, ale i v iných druhoch kvalitného mäsa sú na rast svalovej hmoty odporúčané najviac. Okrem potrebných bielkovín obsahuje železo, vitamíny skupiny B a zinok. Ďalšou vhodnou potravinou je morčacie mäso zbavené kože.

Tuniak

Chcete vyformovať svoje svaly alebo sa zbaviť prebytočného tuku? Tak potom by ste mali do svojho jedálnička zaradiť aj ryby, najmä tuniaka. Pre svoj vysoký obsah omega-3 mastných kyselín a bielkovín tvorí ďalšiu vhodnú potravinu na tento účel. Obsahuje tiež selén, ktorý má antioxidačné vlastnosti.

Odtučnené mliečne výrobky a vaječné bielkoviny

Nízkotučné výrobky z mlieka (tvaroch, jogurty), ale i tvrdé syry či vaječné bielko sú pre naše svaly ďalším zdrojom živočíšnych bielkovín z nízkym obsahom tuku.

Brokolica

V našom jedálničku by nemali chýbať ani potraviny a bielkoviny rastlinného pôvodu. Nemôžeme teda zabudnúť na brokolicu. Okrem spomínaných bielkovín obsahuje aj inú prospešnú látku, ktorá zabraňuje ukladaniu tuku. Tiež má protizápalové účinky, posilňuje činnosť svalov a, vďaka vláknine, napomáha i nášmu tráviacemu ústrojenstvu. Bielkoviny rastlinného pôvodu však nájdeme aj v strukovinách, karfiole a v inej čerstvej zelenine.

Ovsené vločky a pohánkové cestoviny

Pomocníkmi pri formovaní našej postavy sú i ovsené vločky. Dávajú telu dostatok energie na cvičenie. Sacharidy v nich sa nepremieňajú na tuk vďaka pomalému spaľovaniu. Podobnú vlastnosť majú pohánkové cestoviny.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk