Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Doctor dermatologist examines skin of patient. Dermatoscopy, prevention of melanoma, skin cancer.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Getty Images
25. júna 2021 ZdravieZdravý život od Informačný servisSITA

Z roka na rok narastá počet kožných nádorov, aj náklady na ich liečbu

VšZP každoročne zaznamenáva stovky prípadov ochorení kože. Medzi najvážnejšie patrí malígny melanóm, ktorý tvorí až 10 % z celkového počtu kožných nádorov. Medzi pacientmi s touto diagnózou dominujú ženy a poistenci nad 60 rokov.

Kým v roku 2011 sa na rakovinu kože liečilo necelých 25-tisíc poistencov VšZP,  v roku 2016 to už bolo takmer 29-tisíc ľudí, ktorým Všeobecná zdravotná poisťovňa v tom čase uhradila liečbu za viac ako 7 miliónov eur. Narastajúci trend nových prípadov sa mierne zastavil až vlani. V porovnaní s rokom 2019 sa na toto ochorenie liečilo o 4-tisíc poistencov menej (27-tisíc). Napriek tomu, že ich počet poklesol, náklady na liečbu medziročne stúpli približne o 5 miliónov eur, a to na 21 709 953 eur. Najviac ľudí s touto diagnózou je vo veku 60 – 79 rokov. Minulý rok tvorili až 58,6 % zo všetkých liečených poistencov. V priemere je medzi nimi viac žien (55,2 %). „Pozreli sme sa aj na to, v ktorých regiónoch je rakoviny kože najviac. Prvenstvo v tomto smere patrí Prešovskému a Trnavskému kraju, najmenej ľudí liečených na rakovinu kože bolo v Nitrianskom kraji,“ dodáva hovorca VšZP Matej Neumann.

Najlepší spôsob ako ochoreniam kože predchádzať je, najmä teraz, v lete, dodržiavať zásady bezpečného pobytu na slnku. „V posledných rokoch pozorujeme zvýšený výskyt kožných nádorov, čo je podporené aj tým, že do rovníkových oblastí cestujeme častejšie, aj v zimných mesiacoch. Slnečné žiarenie je pre nás dôležité z dôvodu produkcie vitamínu D. Až 90 % tohto vitamínu, ktorý je nevyhnutný pre zdravie kostí, zubov a posilnenie imunity, sa dostáva do organizmu práve cez kožu, kde sa tvorí pôsobením UVB žiarenia. Na jeho tvorbu nám však stačí byť na priamom slnku 45 minút týždenne. Nadmerné opaľovanie a nedostatočná ochrana pred slnečným žiarením urýchľuje degeneračné procesy, starnutie pokožky a zvyšuje riziko karcinómu kože. Dôležité je aj to, kde sa slníme a aký sme fototyp. Čím sme bližšie k rovníku, tým je dopad slnečného žiarenia kolmejší a nebezpečnejší. Rovnako by sme

sa mali vyhýbať pobytu na slnku od 11:00 hod. do 15:00 hod.,“ upozorňuje dermatovenerologička Michaela Dubčeková, ktorá je hosťom ďalšej časti podcastu Všeobecne o zdraví. V nej hovorí aj o ďalších významných faktoroch, ktoré vplývajú na poškodzovanie a rýchle starnutie pokožky. Podcast VšZP nájdete na všetkých podcastových aplikáciách, na Youtube a na www.preventivne.sk.

Aj v prípade karcinómu kože je dôležité dbať na prevenciu. Pozorne si treba všímať všetky znamienka a najmä neodkladať návštevu lekára, ak zbadáte na koži útvary, ktoré ste tam predtým nevideli a sú vám podozrivé. V prípade akejkoľvek zmeny, rýchleho rastu znamienka, alebo náhleho vzniku nového znamienka, treba okamžite vyhľadať lekára. Melanóm totiž vo väčšine prípadov vzniká na zdravej koži, ako nový útvar. Nádor je mimoriadne zákerný, lebo má schopnosť rýchlo tvoriť metastázy.

Informačný servis

Odporúčané

K téme

Záujem o módu z udržateľných materiálov na Slovensku vzrástol Štýlové a trendy oblečenie na jeseň – aký trend bude v tejto sezóne?

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.