Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
staroba, vrásky, úsmev, dôchodcovia, seniori, pár, láska, dvaja
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
shutterstock.com
reklama:
reklama:
reklama:
26. októbra 2018 ZdravieZdravý život od Milota MezeiováSITA

Zákerný Alzheimer: Štyri príznaky, ktoré nás varujú

Objavuje sa už u päťdesiatnikov a mladších. Dokonca v blízkej budúcnosti nám hrozí epidémia tejto choroby. Ako ju včas odhaliť?

Alzheimerova choroba prichádza spolu so starnutím. Mozgové bunky nám začínajú odumierať a náš mozog sa zmenšuje. Ochorenie začína nenápadne a pozvoľne. Jeho zákernosť spočíva v tom, že si ho často mýlime s bežným zabúdaním. A pritom čím skôr odhalíme prvé príznaky, tým skôr alzheimera spomalíme. Ktoré sú tie najčastejšie?

Od stareckého zabúdania sa Alzheimerova choroba líši najmä tým, že postupuje rýchlo:

1. Strata krátkodobej pamäti, človek si nedokáže zapamätať nové informácie.

reklama:

2. Zhoršenie reči a porucha vyjadrovania.

3. Ťažké rozhodovanie a narušenie úsudku, problémy s abstraktným myslením.

4. V neskorších štádiách prichádza aj neschopnosť postarať sa o seba, vykonávať základné hygienické návyky a objavujú sa tiež zmeny nálad, osobnosti a správania.

reklama:

Vedci predpokladajú, že v roku 2050 bude Alzheimerova choroba postihovať až sto miliónov ľudí na svete. Lekár tiež varujú, že často pacienti prichádzajú až v pokročilom štádiu, keď majú problémy s bežnými činnosťami.

Zatiaľ síce neexistuje účinná liečba, pri včasnej diagnostike sa však dá priebeh ochorenia ovplyvniť či spomaliť. Okrem liekom je dôležitý náš mozog stále trénovať ako napríklad lúštením krížoviek alebo hlavolamov, hraním šachu, osobnou komunikáciou s ľuďmi. Pomáhajú tiež športy, pri ktorých je potrebné rýchlo sa zorientovať (basketbal, tanec atď.). Podmienkou úspešnej liečby je aj spolupráca i podpora rodiny a dostatočná výživa či hydratácia.

reklama:

Odporúčané

K téme

3 otázky pre MUDr. Miroslava Hudeca: Kedy je znamienko nebezpečné? 3 otázky pre Janu Janičovú: Aj kone môžu vyliečiť našu dušu

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.