Zaľúbení aj po 75 rokoch: Manželia prezradili piliere vzťahu

ako mať šťastný vzťah
Zdroj foto: Gettyimages

Manželský pár, ktorý oslávil 75. výročie svadby sa zhoduje, že za desiatky rokov fungujúcim vzťahom stojí veľa práce.

Svadobná fotografia, na ktorej sa čerství novomanželia Liselotte a Kurt Schoppovci usmievajú do objektívu, má už 75 rokov a leží zabudnutá medzi ďalšími ústrižkami a spomienkami v domove pre seniorov v nemeckom Travemünde. Láska, ktorú k sebe vtedy mladý pár cítil, je však u seniorov ešte stále živá.

Tri piliere vzťahu

Zaľúbení aj po 70 rokoch: Manželia prezradili piliere vzťahu
Liselotte a Kurt Schoppovci www.welt.de

Nemeckí dôchodcovia tento rok oslávili 75. výročie manželstva a pri tejto príležitosti prezradili aj recept na dlhý vzťah, ktorí podľa nich stojí na troch pilieroch. „Veľa osobného priestoru, komunikácie a veľká hrsť dôvery,“ zhodli sa manželia, ktorí dodali, že za desaťročia fungujúcim vzťahom sa ukrýva veľa práce.

Liselotte a Kurt sa spoznali v čase, keď vo svete zúrila druhá svetová vojna. Ich cesty sa spojili v Prahe v roku 1944. Pre Kurta to bola láska na prvý pohľad, Liselotte priznáva, že u nej fáza zaľúbenia prišla o niečo neskôr. Ani v tom čase nemali na všetko rovnaký názor, na veľkú spoločnú hádku si však ani jeden nespomína. „Vždy sme všetko prediskutovali a toho druhého pritom brali vážne,“ prezradila 94-ročná seniorka.

„Zveril som Lilo svoj život,“ hovorí o rok mladší Kurt. Bývalý šéf veľtrhu v Düsseldorfe za mlada precestoval celý svet a stretol sa s vládcami a kráľmi rôznych krajín. Muž, ktorý počas vojny prišiel o jedno oko, dnes už sedí na vozíčku a bez hanby priznáva, že nohavice v rodine nosí Liselotte. Rešpekt jeden k druhému pritom nestratili a ani dnes pred sebou nemajú nijaké tajomstvá.

Nezabudli oslavovať

Život manželov však nebol vždy prechádzkou ružovou záhradou. Po skončení vojny spolu pešo a v nákladných vlakoch s dobytkom putovali na sever Nemecka. V Hamburgu začínali od nuly – bez peňazí sa obracali celý deň, aby si zarobili aspoň na jedlo. Kurt často cestoval, Lilo sa starala o deti a bežne sa stávalo, že sa nevideli aj niekoľko dní. Na rozvod pritom nikdy nemysleli. „Ťažké časy nás zomkli ešte viac,“ hovorí dôchodkyňa.

Manželia mali svadbu ešte počas vojny v zime 1945 – Kurt sa pred oltár postavil v uniforme, Liselotte v ľahkých letných šatách. Išlo o jednoduchý obrad bez osláv, manželom to však neprekážalo – vynahradili si to neskôr. Každé výročie svadby oslavujú bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú. Kurt svojej manželke pri tejto príležitosti nikdy nezabudne priniesť veľkú kytičku kvetov, ktorú jej tento rok daroval už 75. raz. „Možno je toto naším tajomstvom – nikdy sme nezabudli oslavovať,“ dodal stále zaľúbený Kurt.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk