Zápal močového mechúra zas a znova? Zabojujte bylinkami!

Zápal močového mechúra, bolesť, žena, brucho, zdravie, choroba

Posedeli ste si chvíľočku na studenom múriku a už „to“ páli? 20% žien ho má aspoň 1x za rok a je sprevádzaný veľmi nepríjemnou pichľavou bolesťou – taký je zápal močových ciest. Vaša stará mama by vám určite odporučila bylinky, lebo príroda je mocný lekár aj v 21.storočí. Dámy, zoznámte sa s funkčnými bylinkami.

Keď to páli..

Týmto nepríjemným bolestiam čelia najmä ženy, dokonca až desaťkrát viac ako muži, čo má aj racionálne vysvetlenie. Dĺžka ženskej močovej trubice je podstatne kratšia ako mužskej, preto sa baktérie do močového mechúra ženy dostanú rýchlejšie. Štípe a reže, ako by sedeli na nožoch a intenzívnu bolesť znásobujú kŕče v podbrušku. Ak ste toto už raz v živote prežili, už vás nikdy nenapadne sadnúť si na studenú zem alebo si dovoliť odhalené kríže. Keď si totiž na tie dni trápenia spomeniete, už vám ani tielko na kríže nepríde ako zlý nápad. Ak sa sliznice močového mechúra podchladia, poskytujú ideálne podmienky na šírenie baktérií a zápal je tu.

Svoje telo najlepšie poznáte vy sama  

Najčastejšími príznakmi zápalu močových ciest je rezavá a pálivá bolesť pri močení, časté nutkanie, zvýšená teplota a bolesť v bedrách, zmena farby a zápach moču prípadne až krv v moči. Teplota môže byť sprevádzaná aj nevoľnosťami a zvracaním. Ak vás trápia takéto príznaky, určite vyhľadajte čím skôr lekára, ktorý stanový diagnózu aj liečbu. Zákernosť tohto ochorenia spočíva aj v tom, že ak máte zápaly opakované – chronické, bolesť nie je výrazná alebo takmer žiadna. Sledujte svoje telo a v prípade podozrenia sa obráťte na svojho lekára, pretože ak sa včas zápal nepodchytí, môže sa preniesť až na obličky čo môže spôsobiť skutočne vážne komplikácie. Určite netreba riskovať a počkať „kým to prejde“, pretože opakované zápaly a hojenie sliznice spôsobujú na nej jazvy a pacientky si tak môžu vypestovať až inkontinenciu.

Majte na pamäti..  

Ako sa hovorí, prevencia je základ, v tomto prípade to skutočne platí dvojnásobne. Ženy si totiž svojou nepozornosťou a nedbanlivosťou častokrát spôsobujú opakované zápaly aj samy. Koniec leta berieme najmä my, dámy, ťažšie, ale odhalenými bedrami teplo už nevrátime. Dbajte najmä na dostatočne teplé oblečenie a ak chcete večer relaxovať na terase, nezabudnite si podsedák, ideálne aj deku. Ak sa však už príznaky objavili, navštívte určite lekára a pamätajte na pár základných vecí, ktoré vám určite proces liečenia urýchlia:

  • Nohy musíte mať v teple, nechoďte doma po studenej podlahe
  • Nezadržiavajte moč – ak bude mechúr dlhšie preplnený, baktérie sa budú aktívne množiť a spôsobovať bolesti
  • Pite aspoň 2,5 -3 litre tekutín denne čím viac budete piť, tým skôr sa baktérie dostanú von z tela. Odporúčame pohár tekutín každú hodinu.
  • Zabudnite na studené nápoje
  • Odporúčame piť najmä teplý bylinkový čaj obsahujúci aj brusnice

Keď účinkujú bylinky a brusnice spoločne 

O tom, že brusnice pomáhajú pri zápale močových ciest, ste už určite počuli. Sú prirodzeným antioxidantom a podporujú prirodzenú obranyschopnosť a odolnosť organizmu. Ak však skombinujete brusnice a funkčné bylinky, efekt bude podstatne lepší! Teplo je tiež základ, preto nepite studené nápoje. Ideálne sú bylinkové čaje, ale zabudnite na tie klasické, ktoré sú určené skôr na zapitie obeda alebo večernú šálku čaju na gauči. Siahnite po funkčnom čaji, ktorý má mnohonásobne vyšší podiel účinných byliniek a každé vrecúško je cielene doplnené brusnicami.

Pojem „funkčný“ vlastne znamená, že čaj obsahuje odborníkmi vybrané bylinky, na konkrétne ochorenie. Tým sa samozrejme podstatne zvyšuje priaznivý účinok čaju, čo je najväčší rozdiel medzi klasickým a funkčným čajom. Bonusom je vyobrazenie byliniek a vysvetlenie ich účinku na každom balení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom