Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žena, zamyslená, myslenie, nápad
shutterstock.com
27. apríla 2013 ZdravieZdravý život od SITASITA Diskusia()

Zatínanie pästí dokáže zlepšiť pamäť

Podľa vedcov z Montclair State University zatínanie pravej ruky na 90 sekúnd pomáha pri tvorbe pamäte, rovnaký úkon pri ľavej rukej zas zlepšuje vyvolávanie spomienok.

Americkí psychológovia z Montclair State University v štáte New Jersey tvrdia, že zatínanie pästí dokáže zlepšiť pamäťové schopnosti.

Zatiaľ čo zatínanie pravej ruky na 90 sekúnd podľa nich pomáha pri tvorbe pamäte, rovnaký úkon pri ľavej rukej zas zlepšuje vyvolávanie spomienok.

Vedci na čele s Ruth Elaine Propper v experimente s 50 dospelými dobrovoľníkmi zistili, že si títo ľudia dokázali lepšie zapamätať slová z dlhého zoznamu, keď vykonávali spomínané úkony.

Zatínanie pravej ruky tesne pred tým, než si chcete niečo zapamätať a zatínanie ľavej pred tým, ako si chcete na niečo spomenúť, má pozitívny efekt na zlepšovanie pamäte,“ uviedla Propper s tým, že zatínanie pästí pravdepodobne aktivuje určité oblasti mozgu, ktoré sú zodpovedné za pamäť.

Predchádzajúce výskumy dokázali, že zatínanie pravej ruky aktivuje ľavú hemisféru mozgu a zatínanie ľavej zas pravú hemisféru.

Pri pamäťových procesoch sa využívajú obe polovice mozgu, ľavá na ukladanie informácií a pravá na ich vyvolávanie. Vedci chcú teraz zistiť, či dokáže zatínanie pästí zlepšiť aj iné mentálne schopnosti.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

K téme

Potrebujete si rýchlo spomenúť? Máme pre vás jednoduchý trik! 10 prekvapivých vecí, ktoré poškodzujú našu pamäť

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.