Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vírus môže pomôcť vyliečiť rakovinu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj foto: GettyImages
reklama:
reklama:
reklama:
5. júna 2020 Zdravie od DamskaJazda.skwww.sciencedaily.com

Zaujímavý objav: Vírus môže pomôcť vyliečiť rakovinu

Odborníci veria, že nový objav prispeje k efektívnejšej liečbe rakoviny.

Vedci z Francis Crick Institute v Londýne zistili, ako sa rakovinové bunky chránia pred vírusmi, ktoré ich môžu zničiť. Nové poznatky môžu prispieť k efektívnejšej liečbe ochorenia. Odborníci uviedli, že onkolytické vírusy prednostne usmrcujú rakovinové bunky, no fungujú len u niektorých pacientov.

Správanie rakovinových buniek voči susedom

Tím expertov analyzoval prostredie okolo nádoru a správanie sa rakovinových buniek voči susedom, najmä fibroblastom, ktoré zohrávajú dôležitú rolu pri ochrane, raste a šírení rakovinových buniek. Zistili, že keď sú tieto bunky v priamom kontakte s fibroblastmi, vznikne zápal, ktorý môže upozorniť okolité tkanivo, čo sťažuje napadnutie a replikáciu vírusov v rakovinovej bunke.

Tento proces nastáva len vtedy, keď sú rakovinové bunky a fibroblasty v priamom kontakte. V zdravom tkanive nastane takýto typ zápalu len v dôsledku úrazu, keďže bežne ich oddeľuje membrána,“ uviedol Erik Sahai z menovaného inštitútu. „Je to výborný príklad toho, ako rakovina ukradne ochranný mechanizmus nášho tela pre svoje vlastné potreby,“ dodal.

Vírus môže pomôcť vyliečiť rakovinu

reklama:

Keď vedci zablokovali signalizačné spojenie v bunkových kultúrach v laboratórnych nádoroch, zistili, že rakovinové bunky zostali oveľa citlivejšie voči onkolytickým vírusom. Dúfajú, že sa im vďaka tomuto objavu v budúcnosti podarí vyvinúť liečbu, počas ktorej ovplyvnia zápalovú reakciu a pomôžu tak vírusom oveľa efektívnejšie napadnúť rakovinové bunky.

Ak sa nám podarí lepšie pochopiť, ako sa rakovinové bunky chránia pred onkolytickými vírusmi a nájdeme efektívne spôsoby na zastavenie týchto obranných mechanizmov, vírusy budú oveľa silnejšími nástrojmi, ktoré budú môcť využívať lekári na liečbu rakoviny. Tento výskum je dôležitým, prvotným krokom smerujúcim k tomuto cieľu,“ vyjadrila sa spoluautorka štúdie Emma Milford.

reklama:

Odporúčané

K téme

Prelomový výskum: vírus SARS-CoV-2 je pre mozog toxický, podobne ako vírus HIV Infektológovia zverejnili mimoriadne znepokojujúce zistenie o ľuďoch s koronavírusom

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.