Žena sa na dva roky vzdala šampónu, jej vlasy žiaria zdravím

Blogerka Lucy Aitken Read

Mladá Angličanka, ktorá vyhlásila bojkot šampónom a kondicionérom tvrdí, že jej vlasy nikdy neboli také zdravé, silné, husté a lesklé ako teraz.

V časoch, keď nás reklamy zahŕňajú vlasovými produktmi od výmyslu sveta, sa ľudia začínajú stále viac obracať na prírodnú pomoc. Britská blogerka Lucy Aitken Read mala už dosť toho, koľko peňazí ročne vyhodí za šampóny, kondicionéry, posilňujúce séra a tužidlá. Preto sa v roku 2012 rozhodla pre drastický krok a všetky produkty zo dňa na deň vyhodila. Po dvoch rokoch nepoužívania žiadnej kozmetiky na vlasy a teda ani chémie sa rozhodla podeliť o svoje skúsenosti.

Žena myjúca si vlasy
www.telegraph.co.uk

Toto rezolútne rozhodnutie urobila 32-ročná Angličanka počas prvého dňa v novej práci. Lucy začala pracovať v neziskovej organizácii, kde sa dostala k štúdii o tom, ako si ženy denne umývajú vlasy s kozmetickými produktmi, ktoré v sebe obsahujú až 515 rôznych chemikálií. „Pomyslela som si, že mňa sa to netýka, ale keď som sa pozrela na obal svojho šampónu, uvedomila som si, že je tam množstvo zložiek, ktoré mi nič nehovorili,“ hovorí blogerka, ktorú premohla zvedavosť.

„Vždy som premýšľala o tom, čo je pravdy na rečiach o tom, že keď sa vzdáte rôznych prípravkov, vlasy sa vyčistia samé. Keď som sa stala matkou, viac som sa zaujímala o to, čo dávam na vlastné telo i telo môjho dieťaťa,“ vysvetlila mladá aktivistka.

Pred svojím experimentom sa najviac obávala toho, že jej vlasy budú neustále mastné. Teórie o výhodách umývania vlasov bez chemikálií však tvrdia, že šampóny z vlasov zmývajú prírodné oleje, čo vedie vlasovú pokožku k tomu, aby ich vyprodukovala vo väčšom množstve, čoho výsledkom sú mastné vlasy. Tie sa potom snažíme zachrániť častejším umývaním vlasov šampónmi, čím sa dostávame do začarovaného kruhu.

Ak si však vyskúšame umývanie vlasov bez šampónu, teda len vodou, pokožka získa stratenú rovnováhu. Vyprodukuje iba potrebné množstvo prírodných olejov, ktoré sú dôležité k tomu, aby boli vlasy hebké, čisté a hladké. Splnia tak úlohu šampónu aj kondicionéru bez špeciálneho zásahu. Blogerka potvrdzuje, že sú teraz jej vlasy skutočne hustejšie, silnejšie, lesklejšie a zdravšie ako predtým. Upozorňuje však, že dosiahnutiu tohto stavu predchádza zradné obdobie, kedy pokožka produkuje viac olejov.

„Prešla som si cez jednu smradľavú fázu, kedy som nepoužívala vôbec žiadne alternatívy k šampónom. Nevedela som, že môžem využiť pomoc esenciálnych olejov – bola som tvrdohlavá a nemala som si od koho pýtať rady,“ spomína Lucy, ktorá si v tom čase obľúbila šatky na vlasy. Neskôr však objavila silu prírodných pomocníkov.

Pramene vlasov rôznych farieb
ssssssss shutterstock.com

Žena s citrónmi v rukách
shutterstock.com

„Vlasy si umývam len vodou asi každý štvrtý deň. Každých 10 až 14 dní používam aj vajíčko alebo sódu bikarbónu,“ opisuje starostlivosť o vlasy mladá Angličanka, ktorá si ich dnešný stav nevie vynachváliť.

O svoje pokroky sa počas dvoch rokov delila aj s čitateľmi blogu Lulastic. Na stránke pribúdali noví čitatelia, ktorí boli zvedaví, ako dopadne jej cesta bez šampónov. Lucy sa ju nakoniec rozhodla vydať aj knižne (Happy Hair: The definitive guide to giving up shampoo).

„Keď som s tým začínala, nepoznala som ani živú dušu, ktorá by nepoužívala šampón. Dnes ich sú už stovky,“ hovorí Lucy, ktorá na záver pridala pár rád pre všetkých, ktorí plánujú výrazne ušetriť pri nákupoch v drogérii a získať prirodzene krásne vlasy.

Päť základných rád, ako si umyť vlasy bez šampónov:

  1. Sóda bikarbóna – vyčistí pokožku bez toho, aby ju zbavila potrebných olejov. Poslúži aj ako náhrada suchého šampónu – tmavovlásky ju môžu pred použitím zmiešať s kakaom.
  2. Jablčný ocot – populárna alternatíva kondicionérov vyrovná prirodzenú hladinu pH.
  3. Vajcia – treba ich vymiešať a aplikovať na pokožku. „Zanechávajú vlasy skutočne čisté, hebké a lesklé. Pri umývaní však použite studenú vodu,“ varuje Lucy.
  4. Citrón a cukor – spolu nahradia tužidlo.
  5. Kefa na vlasy so štetinami – stimuluje vlasovú pokožku a pomôže rovnomerne rozniesť prírodné oleje.
  6. Klobúk alebo šatka – pomôžu, keď sa dostanete do prechodnej fázy.
  7. Silná vôľa – vlasom niekedy trvá až tri mesiace, kým si zvyknú na novú metódu umývania. Majte na mysli zdravé lesklé vlasy, ktoré vám čoskoro budú odmenou.

www.telegraph.co.uk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk