Zlyhanie obličiek: Odhaľte včas tiché nebezpečenstvo

Obličky, dialýza obličiek, zdravie, prevencia, ošetrenie, lekári, paci
shutterstock.com

Len máloktorý orgán dokáže prekvapiť tak ako obličky. Zlyhanie tohto orgánu si ročne vyžiada takmer 3 milióny ľudských životov. Dá sa tomu však predísť.

Druhý marcový štvrtok už tradične patrí Svetovému dňu obličiek. Vo štvrtok 13. 3. 2014 si ľudia v dialyzačných centrách na celom Slovensku môžu zdarma a bez objednania dať urobiť test. Tohtoročnou témou Svetového dňa obličiek (SDO) je ich chronické zlyhanie. Ľudia s týmto typom zlyhania totiž tvoria až 90 % všetkých dialyzovaných pacientov. Medzi lekármi sa mu hovorí „tiché nebezpečenstvo“ – prichádza totiž bez varovania.

Preventívne vyšetrenie bez objednania

Chcete sa uistiť, že sú vaše obličky naozaj v poriadku? Využite ponuku už deviateho Svetového dňa obličiek a navštívte 13. marca ktorékoľvek dialyzačné stredisko či nefrologickú ambulanciu. Preventívne vyšetrenie je rýchle a bezbolestné. Robí sa na základe merania antropomotorických parametrov (hmotnosť, výška, BMI), zistenia rizikových faktorov (cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita, fajčenie) a genetickej dispozície odberom malého množstva krvi z prsta a malého množstva čerstvého moču. Vďaka moderným technológiám sa výsledok dozviete prakticky ihneď.

Ako očistiť obličky od toxínov?

Najviac ohrození sú seniori

Chronická znížená funkcia obličiek často okrem ďalších ochorení súvisí tiež s vekom pacientov. Spoločne so starnutím organizmu totiž klesá i činnosť obličiek a znižovanie ich funkcie je preto prirodzený stav. Prevahu problémov s obličkami u seniorov potvrdzuje aj štatistika. V roku 2012 pribudlo na Slovensku 202 nových dialyzovaných pacientov. Z toho počtu 90 % malo vyše 60 rokov. Starostlivosť o dialyzovaných seniorov preto vyžaduje individuálny prístup a vždy treba pozornosť zamerať na primárny spúšťač ťažkostí. „Vek však v otázke dialýzy nehrá úlohu. Na dialýzu nám často dochádzajú i vyše 90-roční pacienti. Dnešná medicína naozaj dokáže nielen predĺžiť život, ale pomôcť ľuďom, aby mohli byť do poslednej chvíle aktívni a užívať si život,“ hovorí MUDr. Monika Alaxinová, vedúca nefrologička dialyzačných centier B. Braun Avitum na Slovensku.

Telom pacienta pretečie až 150 litrov vody
zdravie, lekár
shutterstock.com

Pacienti s chronickým zlyhávaním obličiek sa stretávajú s ich minimálnou či dokonca nulovou funkciou, a preto sú závislí od dialýzy, ktorá činnosť postihnutého orgánu nahradí. Počas dialýzy sa telo pacienta dostáva do kontaktu s obrovským množstvom vody. Na jedno ošetrenie sa spotrebuje asi 120 až 150 litrov špeciálnej, tzv. ultračistej vody, ktorá je vďaka osmóze zbavená všetkých nečistôt, chlóru, iónov, minerálov a mikroorganizmov, ktoré sa inak v prírodnej vode vyskytujú. To znamená, že za jeden rok dialýzy pacient spotrebuje takmer celú kamiónovú cisternu vody.

Hovorí sa, že voda je život. A v prípade ultračistej vody a dialýzy to platí dvojnásobne. Ľudia s chronickým zlyhávaním obličiek sú od dialýzy životne závislí. Kvalita vody je významným faktorom ovplyvňujúcim kvalitu hemodialýzy, preto sú pre ňu stanovené zákonné kvalitatívne limity. Vďaka ultračistej vode sa znižuje systémová zápalová odpoveď počas dialýzy a zlepšuje sa i odpoveď na lieky, ktoré stimulujú krvotvorbu. Pacienti sa cítia zdravotne lepšie,“ vysvetľuje MUDr. Ľubomír Polaščín, vedúci lekár dialyzačného strediska B. Braun Avitum Bratislava, ktoré disponuje prístrojom na prípravu ultračistej vody.

Nepodceňujte prevenciu!

Správna funkcia obličiek je pre zdravie človeka nepostrádateľná. Najlepšou prevenciou sú preto pravidelné preventívne prehliadky, ktoré všetky prípadné začínajúce ťažkosti bezpečne odhalia. „Napriek všetkému ľudia tomu, čo ich nebolí, zvyknú venovať len malú pozornosť. A tak je to aj s obličkami. Je mnoho pacientov, ktorí by na dialýzu nikdy nemuseli dochádzať, keby sa o svoje obličky zaujímali skôr a podstúpili liečbu,“ dodáva MUDr. Monika Alaxinová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom