Zmiešané partnerské vzťahy- v čom majú riziká?

Vzťah
shutterstock

Už ste niekedy žili v interkultúrnom vzťahu? Prinášame vám niekoľko typov ako žiť v takomto vzťahu šťastne.

Naša spoločnosť má ešte stále problém akceptovať zmiešané vzťahy. Zároveň sa takýto vzťah považuje za oveľa zložitejší, keďže partneri nepochádzajú z rovnakého kultúrneho zázemia.

Skôr, ako sa do takéhoto vzťahu vrhnete, mali by ste si zistiť, čo je pre danú kultúru typické a akým spôsobom fungujú ich vzťahy. Ak s tým ste stotožnená a takýto vzťah si viete predstaviť, potom stojí za to, to risknúť.

1. Odlišné spôsoby randenia

Rôzne kultúry môžu znamenať úplne odlišné vzťahové návyky a randenie. Niekde sa toleruje príležitostné randenie a viac sexuálnych partnerov, kým sa zosobášime, zatiaľ čo inde takéto zoznamovania netolerujú a partner/ partnerka je ešte stále panna.

Tieto rozdielne návyky môžu viesť vo vzťahu veľmi rýchlo k problémom. Ak sa takýmto problémom chcete vyhnúť, buďte k sebe úprimní už na začiatku vzťahu.

2. Rodina a priatelia – Pochybnosti a očakávania

Pochybnosti a očakávania pri spoznávaní rodiny, či priateľov svojho partnera sa taktiež môžu odraziť na vašom vzťahu. Vonkajší vplyv, rôznorodosť hodnôt, priorít a postupov dokáže silno ovplyvňovať partnerský vzťah dvoch kultúr.

Pochybnosti môžu začať ovplyvňovať váš vzťah najmä vtedy, keď vaša rodina a priatelia odhalia svoje prvé dojmy. Môžu vám dať najavo, že z nášho počinu nie sú nadšení a zároveň vášmu vzťahu nedávajú nádej. Otázky tipu: Si si istá, že to chceš? Plánujete sa aj zosobášiť a ak áno, tak v ktorej krajine? Len vedú k väčším pochybnostiam, či naozaj robíte dobre.

Preto skôr, ako spoznáte rodinu a priateľov svojho partnera, vydiskutujte si spoločne tieto otázky, aby vás nedokázali pri stretnutí zaskočiť.

3. Komunikácia – Pochopenie kultúry

Medzikultúrne vzťahy často fungujú v cudzom jazyku, čo predstavuje určitú bariéru. Komunikácia s partnerom môže trvať roky, kým sa úplne dokonale pochopíme a plne prispôsobíme. Musíte sa preto naučiť, vzájomne pochopiť to, čo vám partner chce povedať a ako si vydiskutovať prípadné nezhody.

4. Tradičné jedlá – Zdokonaľovanie rovnováhy

Ak narazíte na úplne odlišné tradície v rámci prípravy pokrmov, musíte sa naučiť nájsť nejakú rovnováhu chutí alebo vôní. Naučte sa fungovať v kuchyni spoločne. Skúšajte, ochutnávajte a kombinujte. Spoznávate sa tak lepšie nie len navzájom ale zároveň aj chuť vášho domova.

5. Budúcnosť – spoločné plánovanie

Čo príde ďalej? Väčšina párov sa bojí tejto otázky. Kultúrne očakávania a obavy z rodiny a priateľov, ktorí majú odlišné názory na vašu lásku, môže mať vplyv na rozhodovanie o svojej budúcnosti.

Budete musieť čeliť najmä ťažkým rozhodnutiam, napríklad kde bývať, ako si naplánovať svoju kariéru a peniaze.

Čo sa týka financi,í aj k nim sa pristupuje rôznymi spôsobmi v mnohých kultúrach. Niektorí z nás si berú pôžičky na bývanie a starostlivo manipulujú so svojimi peniazmi. Iní zase úplne ignorujú pojem hospodárenie s peniazmi.

Pokiaľ ide o kariéru v rôznych kultúrach, existujú rôzne očakávania od partnera. To môže tiež zvyšovať tlak na váš vzťah a vašu spoločnú budúcnosť. Aj v takýchto chvíľach musíte držať spolu ako tím a zamerať sa na svoje ciele a sny ako jednotlivci a ako pár.

Najdôležitejšia rada pre medzikultúrne vzťahy

V každom vzťahu budete čeliť prekážkam, či už vonkajším alebo osobným tlakom. Napriek tomu, pokiaľ ste skutočne presvedčení, že váš partner je pre vás ten pravý, bojujte za váš vzťah spoločne a nedovoľte nikomu a ničomu, aby vás rozdelil. Iba tak bude váš vzťah silný a schopný odolávať kultúrnym rozdielom. Jedine tak môžete žiť šťastne bez ohľadu na všetky rozdiely.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom