Znamienko a rakovina kože: Na čo si treba dať pozor?

Rakovina kože, melanóm, zdravie, znamienko, žena, opaľovanie
Thinkstock

Ani vy ste neodolali štedrým slnečným lúčom a napriek mnohým varovaniam holdovali opaľovaniu? Kedy si dať vyšetriť znamienka a čo je to melanóm? Na tieto otázky nám odpovedala dermatologička z medicínskeho kozmetického centra MEDISKIN, MUDr. Kuklicová. „Melanóm je kožné nádorové ochorenie a patrí k najzávažnejším druhom. Prejavuje sa najmä zmenou tvaru pigmentových znamienok a býva spôsobované UV žiarením a podmienené typom kože,“ hovorí lekárka. V súčasnosti výrazne narastá výskyt tohto ochorenia a pre jeho úspešnú liečbu je dôležitá jeho včasná diagnóza. Koža má pre nás tú výhodu, že je viditeľným orgánom nášho tela, preto môžete práve vy včas pozorovať jej zmeny negatívneho charakteru.

Kedy sa znamienko mení na zhubný kožný nádor?

Odborníčka v oblasti dermatológie počas samovyšetrenia odporúča sledovať najmä tieto znaky:

1. asymetria – melanómy sú väčšinou nesúmerné a ich tvar je asymetrický.

2. okraje – okraje nádoru sa stávajú nepravidelným s výbežkami a šírením do okolia.

3. farba – odlišné a nepravidelné farby znamienok sú často prvým príznakom. Striedajú sa tu odtiene hnedej, čiernej ale aj červenej či fialovej.

4. priemer – melanómy mávajú väčšinou priemer väčší ako 5 mm, ale vyskytujú sa aj menšie.

5. vývoj – akékoľvek zmeny vo veľkosti, hrúbke alebo farbe môžu byť ďalším znakom.

6. zápalová reakcia – svrbenie, začervenanie a pocit uvedomovania si znamienka.

Pri samovyšetrení pokožky dermatológovia z medicínskeho kozmetického centra MEDISKIN odporúčajú použiť aspoň dvakrát do roka metódu šiestich jednoduchých krokov, ktoré netrvajú dlhšie ako 10 minút. Sú to tieto nasledujúce kroky:

1. Prezrieme si lakte, paže a podpazušie.

2. Ďalej pokračujeme tvárou a nezabúdame na uši.

3. Nasleduje pokožka vlasov. Ako pomôcka nám môže pri tom slúžiť fén.

4. Pomocou zrkadla si skontrolujme tiež zátylok, chrbát a ramená

5. Nakoniec si prehliadneme boky a zadnú časť stehien.

Čo robiť, ak zistíme niektorú z uvedených zmien znamienka? V prvom rade neprepadať panike. Nie vždy sa jedná o zhubný melanóm. „V takomto prípade je potrebné vyhľadať kožného lekára a dermatológa, ktorý prostredníctvom odbornej diagnostiky určí pôvod zmien na koži a prípadnú prítomnosť kožného nádorového ochorenia,“ hovorí MUDr. Kuklicová. „Na vyšetrenie znamienok nemusíte čakať na koniec dovolenky, môžete sa dať vyšetriť i pred ňou. Záleží najmä od typu znamienka,“ dodáva.

Aké sú spôsoby klinickej diagnostiky?

Melanóm sa určuje najskôr podrobnou anamnézou (zisťuje sa výskyt tohto ochorenia u blízkych príbuzných, časté slnenie najmä v detskom veku, rizikový fototyp pokožky atď.). Nasleduje klinická kožná prehliadka lekárom, ktorý voľným okom prezrie podozrivé znamienka. Ďalším spôsobom je vyšetrenie ručným alebo digitálnym dermatoskopom s 10 až 100- násobným zväčšením. „Tento prístroj je skvelou pomôckou, pretože dôkladne prezrie celé telo pacienta a odhalí i skryté problematické znamienka. Špeciálna videokamera znamienko nahrá a príslušný softvér nález automaticky vyhodnotí. Výhodou je sledovanie znamienka s odstupom času a objektivizovanie nálezov klasickej manuálnej dermatoskopie. Pri opätovnej kontrole sa pôvodný obraz znamienka preloží novým a počítač lekára sám upozorní už aj na minimálne zmeny,“ hovorí odborníčka z medicínskeho kozmetického centra MEDISKIN, ktoré ako jediné na Slovensku disponuje spomínaným digitálnym dermatoskopom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk