Správanie, ktoré pôsobí ako jed vo vašom živote. Prečo sa ho zbaviť?

Rakovina, samota, smútok, žena, sama, žial, okno, zdravie
shutterstock.com

Prečo nežiť život na baterky a podľa želania iných? Tu je pohľad autorky webových stránok Inky Nemezis, ktorá sa už 15 rokov zaoberá Etikoterapiou.

V niektorých situáciách sa pre veľa ľudí zdám divnou. Ale mne to neprekáža a priznám sa, že niekedy mi to lichotí (to moje ego, hahaha). Bavím sa na tom.

Odmalička mi prekážali nejaké tie nepísané zákony, nepísané vzory správania a návyky, ktoré nemali žiadny konkrétny zmysel alebo význam, ale musela som ich dodržiavať.

Komplikované veci, dlhé nezrozumiteľné články s kopou cudzích výrazov mi neskutočne vadili (a vadia). S ľuďmi, ktorí používajú v hovorovej reči cudzie výrazy nejako neviem nájsť spoločnú reč. Stále si totiž myslím, že som Slovenka a mala by som sa naučiť hovoriť po slovensky. Tak, aby mi rozumel každý.

Keď som chodila na vysokú školu, učivo bolo z 80% plné cudzích výrazov. A ja som si pripadala, ako keby som sa učila v nejakom cudzom jazyku. No nič, zobrala som slovník cudzích slov a tak som si ich prekladala, aby som vedela, o čom sa vlastne učím. Slovenské významy slov som používala aj na skúškach, čo mi raz vytkla prodekanka fakulty slovami: „Inka, študujete na vysokej škole, vy musíte mať už iný slovník.“ Samozrejme som jej oponovala. Vysvetlila som jej, že som Slovenka, hovoriaca po slovensky, čo je môj rodný jazyk. A že to, čo sa učím, využívam vo svojej praxi a využívať budem. A chcem, aby mi rozumel každý človek. Potom som sa ešte dodatočne zamyslela nad jej slovami – „študujete na vysokej, musíte mať iný slovník“. Prečo? To, že si rozširujem vedomosti zo mňa robí niečo viac? V podstate som si tú školu robila preto, lebo som to sama chcela.

Inka Nemezis
O autorke: Mgr. Inka Nemezis sa rozpráva s dušou človeka. V odborných kruhoch sa to nazýva psychoterapia. Svoju prácu vníma ako poslanie. Zaoberá sa etikoterapiou – príčinou zdravotných problémov už 15 rokov. Pracuje s energiami, je majsterka REIKI. Vníma človeka ako celok – duch, duša a telo patria totiž neoddeliteľne k sebe. Je autorkou webových stránok

A to sú tie staré vzory, ktoré ja neuznávam. Majte svoj vlastný názor, jednajte podľa svojej slobodnej vôle, podľa svojich pocitov, nekonajte ako roboti, bez pýtania sa na zmysel. Máte možnosť zrušiť staré vzory a vymeniť ich za nové. Nehovorte „čo už v mojom veku“ alebo „čo ja sama, ako to ovplyvním?“, „nikdy to inak nebude“, to sa zmeniť nedá“…….

Každý človek je schopný KEDYKOĽVEK nanovo utvárať svoj život, keď sa pre to rozhodne.

Prestaňte premýšľať, čo na to povedia ľudia vo vašom okolí. Veď je to váš život, vaše rozhodnutia, vaše výhry a prehry.

Preč so starými vzormi!

Staré presvedčenia totiž človeka veľmi zväzujú  nielen energeticky, ale aj psychicky a fyzicky. A potom sa ten človek začne čudovať, prečo má zdravotné problémy, prečo sa mu dejú v živote situácie, aké sa dejú. Negatívne mentálne vzorce dokola v mysli omieľame, nakoniec sa napĺňajú samy od seba a priťahujú presne to, čoho sa vlastne chceme zbaviť.

Pozorujte preto svoje myšlienky, odhoďte prevzaté návyky!

Buďte sami sebou, nerobte veci, ktoré sami necítite len preto, lebo  to tak chce niekto iný. Nebuďte hračkami na baterky, žite svoj život a nie životy ľudí okolo vás. Nikdy nevyhoviete všetkým, tak sa o to ani nepokúšajte.

Život je neustála zmena. Viem, človek potrebuje hodnoty ako kostru svojho života. Sú to jeho barličky. Ale tie je možné vymeniť bez toho, aby ste spadli. Veď tie barličky vás sprevádzajú celý život a občas potrebujú vymeniť, inak by ste sa o ne nemohli opierať, lebo majú tiež nejakú životnosť.  Okolnosti vo vašom živote sa takisto menia, prečo by sa nemohli zmeniť aj vaše postoje, vaše vnímanie života? Rozlúčte sa s obmedzeniami – princípmi, ktoré vám vašu energiu odčerpávajú a nič nové, živé, uspokojujúce neprinášajú.

Z niektorých vašich rozhodnutí sa stali princípy, ktorých zmysel už po rokoch nie je možno ani jasný.

Keď si len vezmete, že deň odchádza, noc prichádza. Viete, že existuje niečo ako príliv a odliv. Bolo by preto úplne nezmyselné robiť niečo proti tomu. Tak ako sa menia prírodné cykly, môžu sa meniť naše rozhodnutia a postoje k životu. Brániť sa teda zmenám vo vlastnom živote je rovnako nezmyselné, ako pokúšať sa zastaviť čas.

Život je istota a jediná istota v ňom je to, že žiadna istota neexistuje. Všetko podlieha zmenám. Nič sa nestráca, mení sa len stav.

(úryvok z pripravovanej knihy)

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk