Dávajte si pozor na tohto prudko jedovatého chrobáka, narazíte na neho aj v lesoch Bratislavy

Májka fialová
Foto: ilustračné, Pixabay

Ak sa niekomu dostane jed z chrobáka na pokožku, spôsobí to alergickú reakciu a ťažko hojace sa pľuzgiere.

Často sa prechádzate po lesoch a prírode v Bratislave? Zbystrite pozornosť a ak uvidíte tohto čierneho chrobáka, určite sa mu vyhnite a nechytajte ho. Ide o májku fialovú, ktorá je prudko jedovatá.

Larvu odnesie včela

Májka patrí k najkrajším chrobákom, jej vývoj je zložitý a zaujímavý. Samička dokáže naklásť až 10-tisíc vajíčok. Larva 1. štádia sa vyšplhá na kvet, kde následne čaká na včelu, na ktorú sa prichytí a nechá sa odniesť do úľa.

Larva sa tam najprv živí vajíčkami a neskôr sa premení na larvu 2. štádia, kedy konzumuje larvy včiel. Následne sa dvakrát zvlečie a prezimuje na mieste ako larva 3. štádia. Na jar sa larva 4. štádia zakuklí. Poslednou etapou vývoja je vyliahnutie dospelého chrobáka, ktorý opustí úľ.

Dospelá májka môže narásť do veľkosti 10-40 mm. Samičky sú väčšie ako samčekovia, pretože majú v brušku vajíčka. Májka je zákonom chránená a spoločenská hodnota jedného jedinca je 90 eur.

Májka fialová
Májka fialová. Foto: ilustračné, Pixabay

Jedovatá aj pre človeka

Májka vylučuje prudko jedovatý alkaloid kantaridín, ktorý môže byť smrteľný aj pre človeka už pri dávke 30 mg. Ak jed zasiahne pokožku, ťažko sa hojí.

S májkou sa môžete stretnúť v blízkosti Bratislavy i priamo v meste. Obľubuje hlavne lúky. Ľudia videli týchto chrobákov v okolí Bielej vody, na Devínskej Kobyle či v okolí čunovských jazier.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk