Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vianocny stromcek zivy vianocna vedecka kaviaren diskusia prednasky gettyimages.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: gettyimages
17. decembra 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Decembrová vedecká cukráreň sa bude venovať tematike vianočných stromčekov

V decembrovej vedeckej cukrárni sa bude 18. decembra o 9.00 hod. v Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI) diskutovať na tému Vianočné stromčeky vs. slovenské lesy.

Jednou z otázok bude: Ako prežiť Vianoce, ktoré neničia krajinu? Diskutujúci odpovedia na otázky: prečo väčšina vianočných stromčekov, ktoré sa na Slovensku predávajú, pochádza z Dánska? Je dovážanie stromčekov pre nás výhodnejšie? Je vôbec zdobenie živého stromčeka ekologické alebo je lepšie investovať len raz do umelej „jedličky“?

Možnou odpoveďou na tieto otázky môže byť aj využívanie opustenej, prípadne degradovanej poľnohospodárskej pôdy, alebo vytváranie tzv. agrolesníckych systémov, keď sa na jednej ploche kombinuje poľnohospodárska produkcia s pestovaním drevín. Využívanie poľnohospodárskej pôdy aj na pestovanie drevín je v Európe stále rozšírenejšie. Práve takéto kombinované systémy odborníci považujú aj za významné opatrenie proti dopadom klimatických zmien.

Prednášajúcim bude Jaroslav Jankovič

Ako informuje webová stránka CVTI, prednášajúcim bude Jaroslav Jankovič, ktorý je absolventom Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene. V lesníckom výskume pracuje od roku 1986. Pôvodne sa profesijne zaoberal prirodzenou a kombinovanou obnovou lesa, rekonštrukciou lesných porastov a hodnotením biodiverzity lesných ekosystémov.

V poslednom období sa venuje najmä problematike agrolesníckych systémov. Má bohaté skúsenosti s manažovaním domácich vedecko-výskumných projektov, medzi inými bol gestorom Projekt revitalizácie lesných ekosystémov na území Vysokých Tatier, ktoré bolo postihnuté veternou kalamitou. Je autorom alebo spoluautorom viac ako 100 vedeckých a odborných prác.

Slovenská veda, výskum a technika

Vedecká cukráreň je pravidelné stretnutie študentov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti oslovuje vedcov – odborníkov, ktorí populárnou formou a jednoduchým spôsobom vedia študentom vysvetliť zložitosti vedeckého výskumu.

Vedecká cukráreň je pre študentov aj jedinečnou príležitosťou a priestorom na konfrontáciu vlastných poznatkov a názorov na dianie vo vede a technike. Tak ako v každej cukrárni, aj v tej vedeckej, sa diskutuje v uvoľnenej a priateľskej atmosfére pri čaji či koláčoch, svoje zohráva aj mimoškolské prostredie. Témy vedeckých cukrární sa vyberajú podľa aktuálnosti. Vedecká cukráreň trvá približne 90 minút – 45 minút vystúpenie vedca a 45 minút diskusia.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X