Dejvické divadlo z Prahy zahrá v mestskom divadle

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava
maps.google.sk

Dejvické divadlo dnes uvedie titul Dabing Street a v piatok hru Teremin (obidve v réžii Petra Zelenku), pôvodne sa hry mali hrať v opačnom poradí, z technických príčin sa však vymenili.

Pražských hostí uvíta na svojej scéne na Laurinskej 19 Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava. Hry sa síce vymenili, ale vstupenky ostávajú v platnosti, na svojej webstránke o tom informuje mestské divadlo.

Zelenková hra Dabing Street s podtitulom „v dvoch veciach sú Česi skutočne dobrí: v pití alkoholu a v dabingu“ ironicky zobrazuje smutných hrdinov pohybujúcich sa v bludnom kruhu.

„Nejde o kritiku systému, ale o reťazovú reakciu, ktorú nezadržateľne vyvolávajú mylné očakávania, citové depresie a ľudské slabosti. Horkosmiešna inscenácia a autentická existenciálna výpoveď o ľuďoch, ktorým sa nepodarilo udržať sľubné prosperujúce dabingové štúdio,“ napísalo divadlo v anotácii k hre, v ktorej hrajú Martin Myšička, Hynek Čermák, Václav Neužil, Klára Melíšková, Jana Holcová a Lada Jelínková. Mestské divadlo P.O. Hviezdoslava upozorňuje, že predstavenie nie je vhodné pre divákov mladších ako 15 rokov.

Druhý titul, hra Teremin je príbeh ruského vynálezcu, hudobníka a tajného špióna Leva Sergejeviča Teremina, človeka, ktorý zmenil podobu modernej hudby. Americký priekopník elektronickej hudby Robert Moog o ňom prehlásil, že nebyť jeho, nikdy by nedokázal zostrojiť syntezátor.

„Vynálezca s najpozoruhodnejším životným osudom, ktorý sa zmenil na hudobníka a jeho vlastný nástroj sa mu stal celoživotným údelom. Charakter hlavnej postavy odkrýva Ivan Trojan, ktorý autenticitu príbehu dotvára dokonalým ovládaním hry na skutočný hudobný nástroj thereminvox,“ priblížilo titul divadlo.

V titule hrajú Ivan Trojan, David Novotný, Jiří Bábek, Vendulka Křížová, Eliška Boušková, Jaroslav Plesl a ďalší. Hru jej tvorcovia venovali Robertovi Moogovi (1934 – 2005), priekopníkovi modernej elektronickej hudby, ktorého najviac preslávil vynález syntetizátora.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk