Deň očkovania proti HPV vírusu opäť mieri do Zrkadlového Hája

Ockovanie hpv vírus injekcia
Foto: ilustračné, GettyImages

HPV môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví a okrem rakoviny krčka maternice sú to aj iné nádory – rakovina vagíny, penisu alebo konečníka.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) organizuje v piatok 9. septembra od 13.00 do 17.00 hod. v zdravotnom stredisku na Rovniankovej 1 v Zrkadlovom Háji ďalší Deň očkovania proti HPV vírusu.

Akcia sa koná pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR a Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti SLS v spolupráci s pacientskymi organizáciami NIE RAKOVINE a Liga proti rakovine. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa bratislavskej župy Lucia Forman.

Deň očkovania

Deň očkovania je určený osobám, ktoré sa chcú chrániť pred infekciou HPV a nedarí sa im naplánovať očkovanie u svojho lekára. Kto bol zaočkovaný prvou dávkou proti HPV v rámci župného očkovacieho dňa v júni tohto roku, môže sa prísť dať teraz preočkovať druhou dávkou.

Na Slovensku zbytočne zomiera na rakovinu krčka maternice viac ako 200 žien ročne. Pritom drvivej väčšine týchto úmrtí by sa dalo predísť, pretože sa pred ním dá efektívne chrániť očkovaním alebo pravidelnými preventívnymi prehliadkami so skríningom u gynekológa. Preto sme sa rozhodli zorganizovať Deň očkovania proti HPV vírusu,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Vyvoláva rakovinu

Rakovina krčka maternice je zhubné ochorenie, ktoré v 99 percentách prípadov vyvoláva ľudský papilomavírus (HPV). Je to druhá najčastejšia rakovina u žien na Slovensku veku od 0 do 45 rokov. V roku 2020 na túto diagnózu 284 žien zomrelo.

HPV môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. Okrem rakoviny krčka maternice sú to aj iné nádory – rakovina vagíny, penisu alebo konečníka. Dostupná je účinná prevencia vo forme očkovania a preventívnych prehliadok. Vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od 9 rokov a obe pohlavia,“ vysvetlil lekár kraja Tomáš Szalay.

Bezplatné pre 12-ročných

Očkovacia schéma je pre deti do 15 rokov dvojdávková, resp. trojdávková pre starších ako 15-ročných. Očkovanie proti HPV je bezplatné, teda hradené zo zdravotného poistenia, pre všetky 12-ročné dievčatá a chlapcov.

Zaočkujeme aj staršie deti a dospelých, budú si však musieť uhradiť vakcínu. Dievčatá a chlapci môžu využiť benefit zdravotných poisťovní, ktoré im preplatia časť tejto úhrady,“ doplnil Tomáš Szalay.

Registrovaní aj bez registrácie

Záujemcovia o očkovanie sa môžu zaregistrovať na tomto webe, po registrácii dostane záujemca potvrdzujúci e-mail. Očkovať sa dá aj bez registrácie, prednosť však majú ľudia s objednaným termínom. Neplnoleté deti sa môžu očkovať len za prítomnosti a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu (rodiča).

Očkovacia schéma HPV sa skladá z 2 resp. 3 dávok. V rámci Dňa očkovania proti HPV (9. septembra) bude bratislavská župa podávať prvé dávky ako aj druhé dávky v trojdávkovej schéme pre tých, ktorí boli očkovaní 17. júna.

Deti do 15 rokov majú dostať spolu dve dávky, druhú dávku HPV 5-13 mesiacov po prvej. Staršie osoby majú dostať 3 dávky, v rozostupe 2 a 6 mesiacov po prvej.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk