Desiatky ľudí bez domova pomáhajú čistiť okolie Hlavnej stanice v Bratislave

Hlavná stanica, dopravné značenie, obnova
ilustračné: SITA

Okolie bratislavskej Hlavnej stanice pomáhajú upratať aj ľudia bez domova. Ako uviedla fundraiserka v Depaul Slovensko Zuzana Kuľhová, do projektu sa zapojilo už takmer 40 klientov neziskovej organizácie Depaul Slovensko.

Zámerom najväčšej organizácie pomáhajúcej ľudom bez domova v Bratislave je poskytnúť aspoň minimálne pracovné príležitosti čo najväčšiemu počtu klientov nízkoprahovej nocľahárne. Preto už štvrtý rok čerpá grant od bratislavského magistrátu. Od júla do konca roka sa zapojení klienti pravidelne zúčastňujú na čistení bratislavských ulíc, čo im pomáha v ďalšej reintegrácii.

Ťažisková lokalita projektu je Hlavná stanica a jej okolie, ktoré patrí k tým najmenej príťažlivým miestam v hlavnom meste. „Ide o miesto, ktoré si verejnosť spája práve s častým výskytom ľudí bez domova. Našou snahou je pracovať s klientmi a pomáhať im vrátiť sa z ulice späť do normálneho života, na druhej strane však pracujeme aj so spoločnosťou, ktorá sa na našich klientov pozerá až príliš negatívne,“ vysvetlil riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš.

Zapojili sa aj mestské časti

Depaul Slovensko sa snaží rozvíjať projekt podobného typu aj v iných mestských častiach. Ako príklad dobrej spolupráce uvádza mestskú časť Karlova Ves, ktorá klientom Depaul Slovensko zabezpečuje pracovné aktivity a finančné prostriedky na realizáciu ďalších fáz reintegrácie ľudí bez domova. „Náš projekt v podstate funguje ako akési sito, cez ktoré prejdú práve tí klienti, ktorí vykazujú najväčšiu snahu a motiváciu zaradiť sa späť do spoločnosti. Z tohto pohľadu je pre nás v Depaul Slovensko tento projekt veľmi dôležitý,“ vysvetlil koordinátor projektu a sociálny pracovník Depaul Slovensko Jakub Bartoš.

Ako ďalej informuje tlačová správa, pozitíva projektu vidia aj klienti, ktorí majú možnosť získať viaceré benefity. Získajú tým financie na zabezpečenie základných životných potrieb a aj nocľah na jeden týždeň. „Okrem toho im vieme pomôcť napríklad s vybavením dokladov či iných dôležitých veci. Samozrejme dôležitých z pohľadu sociálneho pracovníka,“ uzavrel Bartoš.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk