Deti môžu navrhnúť projekt na zlepšenie mesta a magistrát podporí jeho realizáciu

Deň detí
Foto: ilustračné, SITA

Odmenu vo výške dvetisíc eur môže detský tím využiť na realizáciu svojho projektu.

Bratislava spúšťa 3. ročník projektu Deti pre Bratislavu, ktorý podporuje realizáciu detských nápadov na zlepšenie mesta.

Projekt je určený pre žiakov a žiačky vo veku 7-15 rokov a podporuje zlepšenia v oblasti mestského prostredia, ekológie, kultúry a sociálnej spolupatričnosti,“ uviedla v tlačovej správe hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Prihlášky je potrebné poslať do 30. apríla prostredníctvom elektronického formulára na webovej stránke mesta.

Finančná odmena na projekt

Odmenu vo výške dvetisíc eur môže detský tím využiť na realizáciu svojho projektu. „Odmena je podmienená absolvovaním určených workshopov a mentoringu, systematickou prácou na svojom projektovom zámere a jeho záverečnou prezentáciou pred odbornou komisiou a ostatnými deťmi,“ vysvetlila Rajčanová.

Napriek dôsledkom pandémie sa projekt opäť rozhodli podporiť mestskí poslanci Matej Vagač, Adam Berka a Michal Brat a z poslaneckých priorít poskytli celkom 60-tisíc eur.

Súťaž projektových zámerov

V úvode pôjde o súťaž projektových zámerov vypracovaných deťmi vzdelávajúcimi sa na základných školách, základných umeleckých školách, centrách voľného času či v rámci iných vzdelávacích inštitúcii na území mesta.

Základný rámec pre tvorbu projektov je určený dvoma tematickými okruhmi – ekológia a verejný priestor alebo solidarita a kultúra. Verejná prezentácia zámerov sa uskutoční za účasti primátora Bratislavy, zástupcov oddelenia kultúry, životného prostredia, sociálnych vecí či poslancov mestského zastupiteľstva.

Deti tak získajú okrem finančnej odmeny na realizáciu svojho projektového zámeru aj vedomosti zo základov projektového plánovania, prezentačné zručnosti a zdravé sebavedomie do ďalšieho občiansky aktívneho života,“ podotkla hovorkyňa mesta.

Priestor pre realizáciu

V priebehu projektu budú mať účastníci možnosť absolvovať workshopy s expertmi z rôznych občianskych združení, kreatívneho priemyslu a odborníkmi z rôznych oddelení magistrátu, ktorí sa témam životného prostredia, solidarity a kultúry dlhodobo venujú.

Aj tento ročník súťaže poskytuje priestor pre realizáciu pätnástich nápadov, s ktorými sa do projektu prihlásia tímy žiakov bratislavských škôl. Za každú vzdelávaciu inštitúciu sa môžu prihlásiť maximálne dva tímy, jeden za prvý stupeň a jeden za druhý stupeň.

Tím musí byť zložený minimálne zo štyroch žiakov a jedného pedagóga. Bližšie informácie sú zverejnené na tejto adrese.

Ekologické vylepšenia aj pomoc

V minulých ročníkoch bolo na základe úspešného absolvovania výberu a následných workshopov a mentoringových konzultácií podporených už 26 detských projektov.

Medzi nimi je napríklad workout v Devíne, divadelné predstavenia v Starom Meste a Rusovciach, náučný ekochodník v Karlovej Vsi, upcyklácia odevov v petržalskej škole, pečenie koláčov pre ľudí bez domova, pestovanie zeleniny deťmi pre blízku komunitu seniorov, detskú hru o Bratislave, hru o architektúre mesta, ekologické vylepšenia školských dvorov vo viacerých mestských častiach či videoprojekt o tradíciách v Rusovciach.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk