Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BIBIANA: Maľovaná krajinka krok za krokom
ilustračné: SITA/Diana Černáková Malý návštevník si prezerá exponáty. Expozícia výstavy "Maľovaná krajinka krok za krokom". Potrvá do 2. 9. 2012 v centre Bibiana v Bratislave. Bratislava, 18. marec 2012. Foto: SITA/Diana Černáková
30. mája 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Deti môžu oslavovať netradične na japonskom MDD v Bibiane, čaká ich takýto pestrý program

Japonský MDD v Bibiane priblíži pestrý výber typických prejavov japonskej kultúry minulosti aj dneška, na programe je bábkové divadlo, hranie stolových hier, ukážky bojových umení či umenie kaligrafie a origami.

Netradičný japonský Medzinárodný deň detí (MDD) môžu v stredu 1. júna zažiť všetky deti, ktoré prídu do Bibiany – Medzinárodného domu umenia pre deti v Bratislave.

V sídle Bibiany na Panskej 41 na ne od 10. do 16. hodiny čakajú japonské stolové hry, rozprávky aj ukážky bojových umení, obliekania kimona a ďalší program. Ako ďalej informovala Zuzana Ondrejková Želinská zo sekcie kultúry a PR Veľvyslanectva Japonska v SR, podujatie, ktoré organizujú japonské veľvyslanectvo a Bibiana bude v slovenčine a vstup naň je voľný.

Japonský MDD v Bibiane priblíži pestrý výber typických prejavov japonskej kultúry minulosti aj dneška. Program o 10. hodine otvorí na scéne pred Bibianou bábkové predstavenie Kúsky v podaní renomovaného japonského bábkara žijúceho v Českej republike Noriho Sawu.

Na rovnakom mieste si o 11. hodine možno pozrieť ukážky japonského bojového umenia kendo, ktoré priblížia členovia Slovenskej kendo federácie. Deti si môžu vyskúšať výrobu bábok z molitanu v rámci tvorivých dielní pod vedením bábkarského majstra Noriho Sawu. Pred Bibianou sa o 13.40 hod. začne ukážka obliekania do tradičného japonského odevu, do kimona. V Bibiane budú animačné tvorivé dielne s využitím tradičných papierových skladačiek origami pod vedením Kaoru Furuko. Japonská animátorka a ilustrátorka pôsobí v Štokholme, pre svoj súčasný projekt však dočasne žije a pracuje v Košiciach. Účastníci jej bratislavského workshopu vytvoria animáciu založenú na japonských ľudových rozprávkach pomocou origami.

Pestrý program doplnia sprievodné aktivity, v Bibiane sa budú hrať japonské doskové hry shogi a go s Adamom Skalným zo Slovenskej asociácie shogi a Miroslavom Poliakom zo Slovenskej asociácie go. O japonskej popkultúre, o mange a anime sa bude dať porozprávať s Michalom Ďurfinom. Kaligrafiu, japonské znaky a aj japonské rozprávky priblížia deťom študenti odboru japonológia na katedre východoázijských štúdií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Zručnejším sú určené tvorivé dielne origami s Jaroslavom Jarošom a Helenou Bajerovou zo Slovenskej origami spoločnosti. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatia plánované pred Bibianou uskutočnia v jej vnútorných priestoroch.

Spojenie japonského umenia a Bibiany – medzinárodného domu umenia pre deti nie je podľa Zuzany Ondrejkovej Želinskej z japonského veľvyslanectva náhodné. Bibiana je od svojho založenia v roku 1987 partnerom svetoznámeho podujatia s dlhoročnou tradíciou Bienále ilustrácií Bratislava (BIB). „Japonsko žne na BIB značné úspechy, pričom až 37 japonských ilustrátorov získalo niektoré z ocenení. Trom z nich sa dokonca podarilo vyhrať hlavné ocenenie Grand Prix. Minister zahraničných a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, odovzdal počas svojej návštevy Japonska víťazovi Zlatého jablka BIB za rok 2015 diplom. Bibiana tiež organizuje výstavy a prednášky po Japonsku. V roku 2000 Bibianu navštívila princezná Sayako a v roku 2013 i princezná Akishino,“ dodala Ondrejková Želinská.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X