Detská pľúcna klinika sa stane súčasťou DFNsP Bratislava

Detská nemocnica kramáre
ilustračné: SITA

Klinika detskej pneumológie a ftizeológie (KDPaF) Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) sa od 1. novembra tohto roka stane súčasťou Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Bratislava.

„Pre malých pacientov s pľúcnymi ochoreniami sa nič nemení. Poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti budú mať naďalej zabezpečené v plnom rozsahu a v priestoroch, na ktoré sú zvyknutí,“ informovala hovorkyňa DFNsP Bratislava Dana Kamenická.

Generálny riaditeľ DFNsP Bratislava Ladislav Kužela tento krok vníma ako výrazný prínos pre deti s pľúcnymi ochoreniami. „V našej nemocnici pracuje tím lekárov a sestier so zameraním na problematiku detskej pneumológie vrátane starostlivosti o deti s cystickou fibrózou, závažnými alergickými a imunopatologickými stavmi, ktorý je pripravený poskytnúť súčinnosť pľúcnej klinike,“ uviedol. Mnohí pacienti s pľúcnymi chorobami vrátane cystickej fibrózy sú podľa neho už v súčasnosti diagnostikovaní a opakovane liečení na pracoviskách DFNsP a ich zdravotný stav je konzultovaný s jej špecialistami.

Toto riešenie víta aj prednosta KDPaF LF SZU a DFNsP Bratislava Vladimír Pohanka. „Z nášho pohľadu má zásadný význam pre možnosť komplexnej zdravotnej starostlivosti, tímovej spolupráce všetkých špecialistov participujúcich na manažmente detského pacienta a tiež užšej spolupráci a vzájomnej zastupiteľnosti v rámci DFNsP Bratislava ako vrcholového poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o choré dieťa,“ tvrdí.

Ako sa uvádza v tlačovej správe, starostlivosť o pacientov s chronickými ochoreniami si vyžaduje multidisciplinárny prístup a sledovanie viacerými odborníkmi súčasne, aby lekári zabránili rozvoju komplikácií a už pri prvom podozrení mohli zasiahnuť včas. „Cystická fibróza (CF) nie je iba ochorenie pľúc – je to systémové ochorenie s postihnutím ďalších orgánov. Mali sme napríklad pacienta s CF, ktorý k nám prišiel už so zlyhávaním pečene. Takéto dieťa musí byť sledované viacerými odborníkmi, ktorí adekvátnymi diagnostickými a liečebnými metódami dokážu oddialiť nástup život ohrozujúcich komplikácií,“ upozornila prednostka Detskej kliniky LF UK a DFNsP Bratislava Ľudmila Podracká.

Pri závažných respiračných ochoreniach v detskom veku je podľa nej veľmi dôležitá úzka spolupráca s ORL lekármi, ale aj s odborníkmi v nefrológii, reumatológii, gastroenterológii a ďalšími.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk