Na detskej pohotovosti počas sviatkov ošetrili až 987 detí

dieťa, pomoc, pohotovosť
ilustračné: pixabay.com

Lekári v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave mali počas vianočných sviatkov plné ruky práce, na urgentnom príjme od Štedrého dňa až do nedele ošetrili 987 pacientov. Deti najviac trápili akútne ochorenia dýchacích ciest, horúčky či hnačky.

„V priemere každých šesť minút vrátane nočných hodín lekári ošetrili jedno dieťa,“ informovala hovorkyňa DFNsP v Bratislave Dana Kamenická.

Popri horúčkach či žalúdočných problémoch na urgentnom príjme ratovali aj dve deti v predškolskom veku, ktoré vypili agresívny čistiaci prostriedok. Obe skončili v nemocnici. Lekári pomáhali aj dieťaťu, ktoré zjedlo vianočnú guľu, ošetrili tri deti, ktoré spadli z koňa i dve deti s popáleninami.

Počas vianočných sviatkov úradoval aj alkohol, na urgentnom príjme lekári pomáhali dvom dievčatám vo veku 15 a 17 rokov, ktoré sa priotrávili alkoholom a skončili v bezvedomí. Lekári sa na detskej pohotovosti počas sviatočných dní stretli aj s kuriozitou – jednému dieťaťu po prechádzke v lese vyberali kliešťa. „Preto lekári, aj keď je to veľmi neobvyklé v tomto ročnom období, odporúčajú po prechádzke v lese deti aj seba skontrolovať, pretože kliešte nespia a sú aktívne,“ prízvukuje Kamenická.

Detská pohotovosť síce počas vianočných sviatkov zažívala veľký nápor, no podľa Kamenickej sa počas služieb nevyskytli závažné ťažkosti s priepustnosťou pohotovostných ambulancií. Malých pacientov najprv vyšetri v triediacej ambulancii, akútne stavy s vysokou naliehavosťou lekári ošetrovali neodkladne. Pacienti s menej vážnym stavom čakali na vyšetrenie pod dohľadom zdravotnej sestry, priblížila fungovanie detskej pohotovosti Kamenická.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk