Diviaky sa opäť častejšie objavujú v meste. Takto sa zachovajte, ak ich stretnete

Diviaky mestska policia.jpg
Foto: Mestská polícia Bratislava

Mestská polícia upozorňuje na zvýšený pohyb diviakov v meste. Objavujú sa tu najmä v neskorých večerných a nočných hodinách. Mestskí policajti pripájajú aj pár odporúčaní, ako sa počas stretnutia zachovať.

Mestská polícia prostredníctvom svojej linky opäť v poslednom čase registruje zvýšený počet oznámení o pohybe diviakov v meste. Najčastejšie ide o miesta Nového Mesta, najmä z oblasti Kramárov, z Karlovej Vsi, zväčša z lokality Líčšieho údolia alebo Dlhých dielov. S takýmito oznamami sa však ozývajú aj ľudia žijúci v Dúbravke a jej okolí, či v oblasti Rače.

Je pravdepodobné, že sa diviak naplaší vás viac, ako vy jeho. Bezdôvodne na ľudí neútočia, hoci obozretnejší by ste určite mali byť po stretnutí so samicou s mláďatami alebo v období párenia. Ak sa cítia v ohrození, môžu reagovať agresivitou.

Často tiež títo návštevníci postupne strácajú plachosť a vydávajú sa za dobrotami v smetných nádobách, málokedy sa niekým pri tom nechajú vyrušiť. Mestská polícia Bratislava preto pripravila niekoľko rád, ako sa zachovať pri stretnutí s diviakmi.

  • Prvoradá je vlastná bezpečnosť, k diviakom sa preto zbytočne nepribližujte.
  • V žiadnom prípade ich nekŕmte a ani nefotografujte ani nenatáčajte z tesnej blízkosti.
  • Neprovokujte ich, napríklad hádzaním kameňov či iných predmetov a neupozorňujte na seba zbytočne, napríklad snahou prejsť pomedzi väčšie stádo.
  • Psíčkari, buďte obozretní a držte si psíkov na vôdzke.
  • Nesnažte sa ich odplašiť svojpomocne, počkajte kým sa vzdialia, prípadne prejdite po druhej strane ulice.
  • Ak sa cítite ohrození, mestská polícia je pre vás nonstop k dispozícii na linke 159.

Mestská polícia o zvýšenom výskyte diviačej zvery informuje kompetentné inštitúcie. Ide napríklad o Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, príslušné mestské časti, Mestské lesy v Bratislave či poľovné združenia.

Hoci mestskí policajti majú zabezpečovať ochranu životov a zdravia obyvateľov, rovnako aj chrániť majetok obyvateľov a mesta pred škodami, ich možnosti sú pomerne obmedzené. „Hliadky mestskej polície môžu napríklad dostať chodcov do bezpečia, usmerniť dopravu alebo sa pokúsiť pomocou majákov diviaky opatrne zahnať späť do lesa. Rozhodne však na ne nemôžeme strieľať ani ich svojpomocne odchytávať,“ upozorňuje Mestská polícia Bratislava.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk