Diviaky si užívajú naďalej predvianočný čas prechádzkami po tomto sídlisku. Chystá sa ich odlov?

Diviaky Adámiho ulica
Foto: Facebook/ Karlova Ves / Dlhé Diely = naša srdcovka, Katarina Trefilikova, Maria Marta Malikova - koláž Bratislavadeň

Problémy s diviakmi v Karlovej Vsi stále neustúpili. Obyvatelia hlásia ich výskyt z viacerých ulíc, primárne z Dlhých Dielov.

Ak bývate v Karlovej Vsi alebo ste tam boli párkrát na návšteve u kamarátov, dobre viete, že pre túto mestskú časť sú typické výskyty diviakov. Zvieratá dávno stratili plachosť a premávajú sa po sídliskách v početných stádach počas dňa i noci.

Obyvatelia pravidelne informujú o zvieratách na sociálnych sieťach a na Miestnom úrade v Karlovej Vsi sa kopia podnety. Diviaky sa pohybujú najmä po uliciach, ktoré hraničia s lesom či Líščím údolím.

Diviaky nezmizli

Pani Mária informovala, že na Tománkovej ulici videla pred niekoľkými dňami diviaky. Zahliadla ich o 5.30 hod. Z fotografií vidieť, že sa zvieratá zdržiavajú blízko pri chodníku, kade chodia aj deti do školy či rodičia s malými deťmi.

diviak Tománkova ulica
Foto: Facebook/ Karlova Ves / Dlhé Diely = naša srdcovka, Maria Marta Malikova

Ďalšia obyvateľka odfotila diviaky pochodujúce medzi Hodálovou a Adámiho ulicou. Pani Lenka ich videla opäť v skorých ranných hodinách, o 4.40 hod., ako sa presúvajú cez kopec na Janotovej ulici. Pani Vasilena zhodnotila, že diviaky po odlove nezmizli.

diviaky Adámiho ulica
Foto: Facebook/ Karlova Ves / Dlhé Diely = naša srdcovka, Katarina Trefilikova

Podnety počas celého roka

Hovorca mestskej časti Branislav Heldes uviedol, že od obyvateľov chodia podnety v súvislosti s diviakmi priebežne počas celého roka. V posledných týždňoch ľudia videli napríklad zvieratá v lokalite Púpavovej ulice.

„Okresný úrad, pozemkový a lesný odbor, zároveň v tomto roku vydal vyhlášku o mimoriadnom povolení lovu aj na nepoľovnej ploche v katastri Karlovej Vsi. Celoročné povolenie bez počtu obmedzenia na kusy udelil pre kategórie diviak lesný, diviačica, lanštiak a diviača,“ doplnil hovorca. Karlova Ves nemá oprávnenie eliminovať výskyt diviačej zveri na svojom území.

Mestské lesy spravujú v mestskej časti iba lesík na Sitine. Za tento rok odlovili v lokalite 26 kusov diviakov a posledného pred niekoľkými dňami. Išlo o dospelého kanca. „V celých mestských lesoch máme za tento rok odlovených cca 270 kusov diviačej zveri, do konca poľovného roka (28. február 2023) to odhadujeme na cca 350 kusov,“ uviedol Marek Páva.

Ak uvidíte diviaky, hláste ich výskyt emailom Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR, ktorá môže nariadiť odlov prostredníctvom poľovníckych združení.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk