Dnešný medzinárodný deň migrantov si Bratislava pripomenie sviečkovou vigíliou za vyhasnuté životy ľudí, ktorí migrujú. Organizuje ju Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), miestom konania vigílie sú rôzne krajiny sveta. Ide o spomienku na dlhodobo nezvestných migrantov, ale aj tých, ktorí zomreli pri pokuse dostať sa do inej krajiny, kde by našli bezpečný domov a lepšie podmienky na život.
Ako ďalej informovala Ingrid Ludviková zo zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku, sviečková vigília bude dnes o 17. hodine v Grasalkovičovej záhrade v Bratislave. IOM ju pripravilo v spolupráci s iniciatívou Výzva k ľudskosti, Zastúpením EK na Slovensku a s Kanceláriou prezidenta SR.
„Sviečková vigília bude spomienka na migrantov, ktorí tento rok stratili svoj život alebo zostali nezvestní počas vyčerpávajúcej a nebezpečnej cesty za lepšími príležitosťami a bezpečím pre seba a v mnohých prípadoch aj pre svoje rodiny. Vigília tiež upozorňuje na kritickú situáciu opustených rodín, ktorých členovia museli migrovať a roky sa nemohli vrátiť k svojim rodinám,“ uviedla vedúca Úradu IOM na Slovensku Zuzana Vatráľová. Každý človek môže podľa nej dnes zapálením sviečky v okne vyjadriť solidaritu a spomienku na mŕtvych migrantov.
Podľa predsedníčky Ligy za ľudské práva (HRL) Zuzany Števulovej si dnes budeme pripomínať najmä ľudí, ktorí počas migrácie prišli o život. „Je to dôležité preto, že okrem Stredozemného mora, ktoré sa tento rok stalo pre migrantov tým najsmrtiacejším morom vôbec, v novembri pri prekračovaní našej slovensko-ukrajinskej hranice zahynulo šesť ľudí. Boli to migranti z Afganistanu a Iraku, volali sa Feroza, Fatana, Masoud, Jamal, Seif a Ali a boli to mladí ľudia od 25 do 33 rokov,“ vysvetlila.
Ako pokračovala, „títo ľudia zomreli na našich hraniciach, čo nám pripomenulo, že neexistujú legálne a bezpečné cesty pre utečencov do Európskej únie“. Medzi bezpečné patria napríklad humanitárne prijímacie vízové programy alebo presídľovacie programy, doplnila.
„Išlo pritom o konkrétnych ľudí, ktorí mali svoje rodiny, sny, milovaných a umierajú u nás na hraniciach alebo v mori, aj keď by mohol existovať systém, v ktorom by sa sem mohli dostať legálne a bezpečne,“ zdôraznila. Liga za ľudské práva si tak v dnešný deň pripomenie týchto šesť mŕtvych mladých ľudí a pridá sa i k zapáleniu sviečky v záhrade Prezidentského paláca.
„Nie všetko, čo sa stane v dejinách štátov alebo v ľudskej spoločnosti, si zaslúži mať významný deň v kalendári, no migrácia si ho zaslúži,“ povedala verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Migranti, ktorí prúdia cez kontinenty a po celom svete, sú ľudia, ktorí utekajú pred hladom a vojnami, no tiež sa snažia zlepšiť svoj život, poznamenala.