Dnes o 17. hodine v Grasalkovičovej záhrade pripomenie migrantov sviečková vigília

sviečky, svetlo
ilustračné: pixabay.com

Dnešný medzinárodný deň migrantov si Bratislava pripomenie sviečkovou vigíliou za vyhasnuté životy ľudí, ktorí migrujú. Organizuje ju Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), miestom konania vigílie sú rôzne krajiny sveta. Ide o spomienku na dlhodobo nezvestných migrantov, ale aj tých, ktorí zomreli pri pokuse dostať sa do inej krajiny, kde by našli bezpečný domov a lepšie podmienky na život.

Ako ďalej informovala Ingrid Ludviková zo zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku, sviečková vigília bude dnes o 17. hodine v Grasalkovičovej záhrade v Bratislave. IOM ju pripravilo v spolupráci s iniciatívou Výzva k ľudskosti, Zastúpením EK na Slovensku a s Kanceláriou prezidenta SR.

„Sviečková vigília bude spomienka na migrantov, ktorí tento rok stratili svoj život alebo zostali nezvestní počas vyčerpávajúcej a nebezpečnej cesty za lepšími príležitosťami a bezpečím pre seba a v mnohých prípadoch aj pre svoje rodiny. Vigília tiež upozorňuje na kritickú situáciu opustených rodín, ktorých členovia museli migrovať a roky sa nemohli vrátiť k svojim rodinám,“ uviedla vedúca Úradu IOM na Slovensku Zuzana Vatráľová. Každý človek môže podľa nej dnes zapálením sviečky v okne vyjadriť solidaritu a spomienku na mŕtvych migrantov.

Podľa predsedníčky Ligy za ľudské práva (HRL) Zuzany Števulovej si dnes budeme pripomínať najmä ľudí, ktorí počas migrácie prišli o život. „Je to dôležité preto, že okrem Stredozemného mora, ktoré sa tento rok stalo pre migrantov tým najsmrtiacejším morom vôbec, v novembri pri prekračovaní našej slovensko-ukrajinskej hranice zahynulo šesť ľudí. Boli to migranti z Afganistanu a Iraku, volali sa Feroza, Fatana, Masoud, Jamal, Seif a Ali a boli to mladí ľudia od 25 do 33 rokov,“ vysvetlila.

Ako pokračovala, „títo ľudia zomreli na našich hraniciach, čo nám pripomenulo, že neexistujú legálne a bezpečné cesty pre utečencov do Európskej únie“. Medzi bezpečné patria napríklad humanitárne prijímacie vízové programy alebo presídľovacie programy, doplnila.

„Išlo pritom o konkrétnych ľudí, ktorí mali svoje rodiny, sny, milovaných a umierajú u nás na hraniciach alebo v mori, aj keď by mohol existovať systém, v ktorom by sa sem mohli dostať legálne a bezpečne,“ zdôraznila. Liga za ľudské práva si tak v dnešný deň pripomenie týchto šesť mŕtvych mladých ľudí a pridá sa i k zapáleniu sviečky v záhrade Prezidentského paláca.

„Nie všetko, čo sa stane v dejinách štátov alebo v ľudskej spoločnosti, si zaslúži mať významný deň v kalendári, no migrácia si ho zaslúži,“ povedala verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Migranti, ktorí prúdia cez kontinenty a po celom svete, sú ľudia, ktorí utekajú pred hladom a vojnami, no tiež sa snažia zlepšiť svoj život, poznamenala.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk