Dnes otvoria v Bratislave Múzeum fotografie

fotoaparát, fotky
ilustračné: pixabay.com

Na podporu vzniku Múzea fotografie vyzvalo na jar 2014 verejnosť občianske združenie Fotofo.

Fotografia dostane na Slovensku vlastné múzeum. Po niekoľkoročných snahách občianskeho združenia Fotofo v Bratislave v stredu 1. júna o 17. hodine otvoria na 1. poschodí Stredoeurópskeho domu fotografie na Prepoštskej ulici 4 v historickom centre hlavného mesta Múzeum fotografie. Informovala o tom Veronika Paštéková zo Stredoeurópskeho domu fotografie (SEDF). Prvá expozícia múzea je venovaná témam Fotografia na Slovensku do roku 1918 a Košicko-bohumínska železnica (fotografie z výstavby v rokoch 1871 – 1872).

Na podporu vzniku Múzea fotografie vyzvalo na jar 2014 verejnosť občianske združenie Fotofo, ktoré vzniklo v roku 1992. Výzvu podporili viaceré osobnosti odborného fotografického života na Slovensku.

„Po tom, ako odznela výzva na podporu vybudovania múzea, oslovili sme žijúcich fotografov a potomkov už žiaľ nežijúcich autorov s cieľom podporiť projekt darovaním autorského diela alebo viacerých diel,“ píše o Múzeu fotografie SEDF na svojej webstránke.

Touto cestou sa podarilo vytvoriť „solídnu zbierku fotografií, ktorá sa stále rozširuje. Skladá sa z výberu tvorby jednotlivých autorov, pri niektorých väčších kolekciách môžeme hovoriť o akomsi priereze tvorbou fotografov,“ píše sa ďalej na webe SEDF. Práca na vybudovaní Múzea fotografie a jeho zbierky sa opiera o skúsenosti občianskeho združenia Fotofo, ktoré má za sebou 25 ročníkov festivalu Mesiac fotografie a 10 rokov fungovania SEDF, dodáva Stredoeurópsky dom fotografie, ktorý organizuje výstavy a vzdelávacie podujatia, vydáva tiež publikácie.

Ministerstvo kultúry SR zatiaľ neeviduje Múzeum fotografie v Registri múzeí a galérií SR. Múzeum môže fungovať aj bez tejto registrácie, ale nemôže sa uchádzať o niektoré typy dotácií a ako registrovaná inštitúcia má tiež lepší prístup k medzinárodným organizáciám a ďalšie výhody.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk