Dnes sa oslavuje Deň Európy

Deň Európy, Bratislava
ilustračné: SITA

Tohtoročné oslavy Dňa Európy v Bratislave sa konajú dnes. Súčasťou osláv na bratislavskom Hlavnom a Hviezdoslavovom námestí budú súťaže a kvízy o EÚ, tvorivé dielne či prezentácie projektov, ktoré Európska únia podporila.

Osalvy organizuje Zastúpenie Európskej komisie, Úrad vlády SR a Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku. Podujatia sa začnú o 10. hodine a skončia sa približne o 21.30 hod.

Na námestiach sa predstavia džezový umelec Peter Lipa, skupina Zlokot, raper Vec, Thomas Puskailer, Martin Harich s kapelou a Peter Cmorík. Na oslavách sa budú prezentovať zahraničné veľvyslanectvá na Slovensku, kultúrne centrá, mimovládne organizácie, ale aj zastúpenia európskych inštitúcií na Slovensku, uviedla Ingrid Šrámková z úradu vlády.

„Od Schumanovej deklarácie uplynulo už 65 rokov. Vízie spoločnej Európy sa odvtedy v mnohom naplnili. Spoločnú európsku rodinu tvorí 28 členských štátov, ktoré sa vedia dohodnúť a spolupracovať. To je veľký úspech,“ uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Podľa riaditeľa Informačnej kancelárie EP na Slovensku Roberta Hajšela „napriek všetkým ťažkostiam, ktorým sa nevyhla a určite ani v budúcnosti sa nevyhne naša spoločná Európska únia, možno tento projekt realizovaný formou spolupráce označiť za najúspešnejší politický a sociálny experiment v histórii“.

Pred 65 rokmi vystúpil vtedajší francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman s návrhom, aby Nemecko a Francúzsko zverili pod spoločnú európsku správu uhlie a oceľ. Išlo o dve strategické suroviny. Práve tento návrh bol prvým krokom k európskej integrácii zahrňujúcej neskôr aj vytvorenie jednotného vnútorného trhu a nakoniec aj menovej únie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk