Dnes sa začne festival Fjúžn, spojí rôzne kultúry

národnosti, Fjúžn
SITA

Desiaty ročník festivalu nových menšín pod názvom Fjúžn, potrvá do 30. apríla. Ide o podujatie, ktoré spojí ľudí z najrozmanitejších kultúr. Festival o 17. hodine otvorí vernisáž fotografií [fjúžn] pucle v kaviarni Tuto, pôjde o diela desiatich cudzincov, ktorí vytvárajú akúsi mozaiku slovenskej migrácie.

Nadácia Milana Šimečku, ktorá festival organizuje, pre návštevníkov pripravila 25 podujatí, na ktorých sa predstaví viac ako 200 účinkujúcich.

Cieľom festivalu je spájať kultúry, zvyšovať povedomie o nových menšinách na Slovensku, prezentovať život cudzincov a dosiahnuť, aby verejnosť citlivejšie vnímala témy migrácie a multikulturalizmu. Témou aktuálneho ročníka sú pucle.

„Slovensko nie je len krajinou Slovákov, jeho súčasťou sú aj početné komunity národnostných menšín a v posledných rokoch čoraz viac aj migranti. V predchádzajúcich ročníkoch sme sa venovali rôznym skupinám cudzincov, počas jubilejného 10. ročníka chceme návštevníkom priniesť akúsi mozaiku slovenskej spoločnosti,“ vysvetlil programový riaditeľ nadácie Laco Oravec.

Téma pucle symbolizuje pre organizátorov metaforu o tom, že každá spoločnosť je tvorená z jej dielov a každý z nich je rovnako dôležitý. „A migranti sú jednou z takýchto súčastí Slovenska. Aj preto sme sa rozhodli vybrať desať cudzincov pochádzajúcich z rôznych krajín, rôznych profesií, ktorých k nám zaviali rôzne životné osudy. Nechali sme ich recitovať slovenskú ,buditeľskúʻ báseň Mor ho! vo videopozvánke na festival a ich portréty ponúkneme festivalovým fanúšikom v podobe fotografickej výstavy i videorozhovorov,“ doplnil.

V piatok 24. apríla sa návštevníci môžu tešiť napríklad na kolekciu tancov z celého sveta s názvom Dancing Puzzle. Cez víkend sa chcú organizátori zapojiť do podujatia Bratislava pre všetkých.

„Budeme napríklad na Dobrom trhu na Jakubáku v sobotu 25. apríla, na ktorý pripravujeme bohatý detský program i samostatnú Ázijskú zónu. Najväčším podujatím tohto ročníka bude už po druhý raz Nedeľná Paráda, počas ktorej sa v bratislavskej Starej tržnici stretne ,celý svet pod jednou strechou, ʻ“ vysvetlil manažér festivalu Martin Brix.

Ako dodal, na oboch akciách budú mať návštevníci možnosť naživo zakúsiť pestrú zmes kultúry a gastronómie najrozmanitejších komunít migrantov žijúcich na Slovensku. Do Bratislavy pricestuje z Banskej Bystrice Bábkové divadlo na Rázcestí s inscenáciou Nostalgia, ktorá vyrozpráva príbeh Slovákov v zahraničí. Festival vyvrcholí vo štvrtok 30. apríla diskusiou s názvom Slovensko pre všetkých.

Jubilejný 10. ročník festivalu Fjúžn finančne podporili Európsky fond pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín, ministerstvo kultúry a Úrad vlády SR. Viac informácií ako aj podrobný program nájdu záujemcovia na stránke www.fjuzn.sk a na sociálnej sieti Facebook.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk