Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dni majstrov ÚĽUV
Foto: archív, SITA
25. augusta 2019 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Dni majstrov ÚĽUV 2019: Festival pozýva na pletky s remeslom i pletenie, sľubuje bohatý program

Festival Dni majstrov UĽUV je každoročne spätý s udeľovaním titulu Majster ľudovej umeleckej výroby a za tento rok získa titul šesť remeselníkov.

Na pletky i pletenie s remeslom pozýva na prelome augusta a septembra Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV). Motto 29. ročníka festivalu Dni majstrov ÚĽUV totiž znie Zapleť sa s remeslom. Festival zavíta do ulíc Starého Mesta Bratislavy 31. augusta a 1. septembra.

Privíta vyše sto majstrov ľudovej umeleckej výroby a ľudovoumeleckých výrobcov z celého Slovenska. Pozve aj na detské remeselné dielne, interaktívne hry pre deti i dospelých, hudobno-tanečné vystúpenia a tradičnú slovenskú kuchyňu.

Šikovní ľudovoumeleckí majstri a výrobcovia predvedú svoje majstrovstvo a ponúknu najkvalitnejší sortiment výrobkov. Hviezdoslavovo námestie sa pomyselne rozdelí na tri kraje – západoslovenský, stredoslovenský a východoslovenský. Návštevníci tu stretnú hrnčiarov, kováčov, tkáčov, krasličiarky, čipkárky, drevorezbárov, drotárov a množstvo ďalších výrobcov. Na pamiatku si môžu od nich kúpiť výrobky a viacerých aj pozorovať pri práci.

Festival Dni majstrov ULUV je každoročne spätý s udeľovaním titulu Majster ľudovej umeleckej výroby. Od roku 1959 ÚĽUV ocenil čestným titulom už 424 majstrov a od roku 2014 udeľuje ocenenie spolu s ministerstvom kultúry. V rámci galaprogramu, ktorý sa uskutoční v sobotu 31. augusta o19:00 v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava, za tento rok získa titul šesť remeselníkov. V rámci galaprogramu vystúpia folklórne súbory Krtíšan a Hornád, tiež SĽUK a tiež hudobníčka Katarína Máliková s projektom Pustvopol.

Témou sú prírodné pletivá

Tohtoročné Dni majstrov ÚĽUV sú venované prírodným pletivám. ÚĽUV pripravil pre malých aj veľkých návštevníkov na Primaciálnom námestí ukážky výroby z prírodných pletív ako je prútie, slama, šúpolie a pálka. Nebude chýbať prezentácia výrobcov, kultúrny program i gastro zóna. Na Radničnom nádvorí zas tí najlepší košikári z celého Slovenska vytvoria originálne výtvarné inštalácie z prútia.

V tradičnej Škole remesiel, ktorá tento rok bude na Hlavnom námestí, si deti vyskúšajú prácu s hlinou, drôtom, kožou, drevom i textilom. Vytancujú sa v školičke tanca a oddýchnu si v oddychovej zóne ÚĽUV-u v Altánku na Hviezdoslavovom námestí. Na festivale sa prvýkrát predstaví stánok Vydavateľstva ÚĽUV, v ktorom záujemcovia nájdu za výhodnú cenu publikácie z edície Tradícia dnes.

ÚĽUV aj tento rok pripravil hudobno-tanečný program. Počas dvoch dní sa na pódiu pred historickou budovou SND na Hviezdoslavovom námestí predstavia viaceré folklórne súbory a skupiny. Viac informácií o podujatí možno nájsť na webstránke http://www.uluv.sk.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X