Dni slovenskej literatúry spoja knihy, hudbu i divadlo. Prvý ročník festivalu sa koná už o týždeň

knihy
ilustračné: pixabay.com

Prvý ročník festivalu by nemali vynechať priaznivci literatúry, vydavatelia naň totiž prinesú aj diela, ktoré sa už v kníhkupectvách nedajú kúpiť.

Odkazu kultového slovenského spisovateľa Rudolfa Slobodu je venovaný 1. ročník Dní slovenskej literatúry. Festival, ktorého nultý ročník vlani vyvolal veľký záujem verejnosti, sa od 8. do 11. októbra uskutoční na viacerých miestach v centre hlavného mesta.

Veľká časť podujatí sa sústredí do Starej tržnice a ďalšie sa uskutočnia v Galérii Medium, Kultúrnom centre (KC) Dunaj, v Slovenskej národnej galérii, v Slovenskom centre dizajnu v Hurbanových kasárňach, Goetheho inštitúte, v Poľskom inštitúte a vo V-klube.

Už o pár dní, 6. októbra si verejnosť pripomenie 20 rokov od úmrtia kultového slovenského spisovateľa Rudolfa Slobodu. Reaguje na to aj festival a jednou z jeho nosných tém bude pocta pamiatke a dielu R. Slobodu.

V súvislosti s touto pripomienkou, ale nielen s ňou sa hostia festivalu budú v rozličných podobách venovať téme slobody,“ avizujú organizátori. Zároveň budú viaceré podujatia reagovať na tému vtedy a teraz. Festival si kladie za cieľ šíriť slovenskú literatúru, propagovať umelecky hodnotné diela a iniciovať ich vznik, zoznamovať s nimi čo najširší okruh čitateľov.

Program Dní slovenskej literatúry otvorí v predvečer festivalu, v stredu 7. októbra o 18. hodine prezentácia poprednej európskej literátky súčasnosti, Terézie Mora, maďarskej spisovateľky, ktorá pôsobí v Nemecku, v Berlíne. Terézia Mora (1971) patrí medzi najvýznamnejších súčasných európskych literátov. Jej najnovší román Netvor získal v roku 2013 Nemeckú knižnú cenu (Deutscher Buchpreis) a stal sa bestsellerom. Čítačka Terézie Mora v Goetheho inštitúte na Panenskej ulici bude spojená s koncertom v neďalekom Rakúskom kultúrnom inštitúte.

Medzi zaujímavých hostí festivalu patrí aj svetoznámy maďarský literát Pál Závada, do Bratislavy prídu i Petra Hůlová a Jan Němec z Česka, Magdalena Tulli z Poľska, avizoval na dnešnej tlačovej besede Marek Vadas z Literárneho informačného centra (LIC).

Podujatia nebudú venované iba literatúre, prinesú i divadlo a vo veľkej miere koncerty, ktoré sa uskutočnia v KC Dunaj v Starej tržnici. Príkladom umeleckých prepojení, ktoré festival prinesie, je aj jeho slávnostné otvorenie na vernisáži POE(VI)ZIA, Vizuálna poézia (Visual poetry) naplánované na štvrtok 8. októbra o 17. hodine v Galérii Medium na Hviezdoslavovom námestí.

Vrcholné podujatie Dní slovenskej literatúry sa uskutoční v nedeľu 11. októbra od 10. do 22. hodiny v Starej tržnici. Hlavný organizátor – LIC sa teší najmä so spolupráce so Združením vydavateľov a kníhkupcov Slovenska.

Vydavatelia budú prítomní na vyvrcholení Dní slovenskej literatúry a budú predávať svoje knihy v Starej tržnici,“ povedala pre médiá po dnešnej tlačovej besede povedala riaditeľka LIC Miroslava Vallová. Na akcii sa zúčastní 35 vydavateľov, čo je o sedem viac ako na vlaňajšom nultom ročníku. Tento predaj kníh je podľa Vallovej dôležitý pre všetkých priaznivcov literatúry, lebo „tam dostanú knihy za veľmi zvýhodnené ceny a aj také, ktoré sa už prípadne inde nedajú zohnať“.

Ako ďalej informovala Miroslava Vallová, Dni slovenskej literatúry zareagujú aj na podujatia, festivaly, ktoré sa v rovnakom čase konajú v Bratislave – BLAF – Bratislava Art Festival a Bielu noc. Spolupracujú aj s verejnoprávnym Rozhlasom a televíziou Slovenska. Podľa šéfdramaturgičky Rádia Devín Evy Reiselovej sa do Dní slovenskej literatúry zapojí nielen Rádio Devín, ale aj internetové Rádia Litera a Junior. Napríklad Rádio Junior bude vysielať v rámci Dní slovenskej literatúry iba rozprávky od slovenských autorov a naši literáti dostanú veľký priestor i v Rádiu Litera.

Cieľom festivalu je umožniť slovenskej verejnosti stretnúť sa s tým najlepším, čo v poslednom čase vzniklo v strednej Európe. Na programe sú čítačky, inscenované pásma, tvorivé dielne v školách, knižniciach, kníhkupectvách, v kultúrnych aj v netradičných mestských priestoroch. Zámerom je totiž zaujať všetky vekové skupiny, deti, dospievajúcich, dospelých i seniorov a prezentovať začínajúcich autorov aj nové knihy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk