Do Bratislavy previezli ostatky neznámeho vojaka, budú súčasťou ústredného pietneho miesta

Navrh na protokolarne miesto sr hrob neznameho vojaka 2.jpg
Foto: Staré Mesto - srdce Bratislavy, 1. miesto - Marek Kvetán

Pod pomníkom budú uložené ostatky príslušníka 1. čs. armádneho zboru, ktorý bojoval na Duklianskom bojisku v Karpatsko-duklianskej operácii.

Ostatky neznámeho vojaka, ktoré našli v roku 1997, previezli v nedeľu do Bratislavy z Vojenského historického múzea vo Svidníku. Ministerstvo obrany SR (MO SR) v spolupráci so Starým Mestom pripravuje vo štvrtok 10. novembra na Rázusovom nábreží slávnostné odhalenie Hrobu neznámeho vojaka.

V centre hlavného mesta tak vznikne významné protokolárne a taktiež pietne miesto pre všetkých pozostalých, ktorí sa už nikdy nedozvedeli, kde leží hrob ich syna, brata, manžela, otca či starého otca, informovala v tlačovej správe hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Hroby neznámych vojakov patria k verejne dostupným symbolom štátnosti, ktorý budeme mať po dlhých rokoch aj na Slovensku. Zároveň ide o dôležité miesto uctenia si pamiatky ľudí, ktorí položili život v boji za vlasť,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.

Pod pomníkom budú uložené ostatky príslušníka 1. čs. armádneho zboru, ktorý bojoval na Duklianskom bojisku v Karpatsko-duklianskej operácii.

Hrob neznámeho vojaka patrí vo všetkých vyspelých demokratických štátoch k ústredným pietnym miestam, pri ktorých sa organizujú štátne pietne akty a ceremónie. Je trvalým symbolom vlastenectva a nespochybniteľného hrdinstva občanov štátu, ktorí naplnili slová vojenskej prísahy,“ dodal riaditeľ Vojenského historického ústavu plk. Miloslav Čaplovič.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk