Do Bratislavy sa vrátila žobrácka mafia

žobrák, mince
ilustračné: thinkstockphotos.com

Bratislava je plná bezdomovcov a žobrákov. Nie všetci však sú odkázaní na pomoc druhých. Do hlavného mesta sa opäť vrátila žobrácka mafia. 

Väčšina Bratislavčanov pravdepodobne už zažila situáciu, keď im sediacim v reštaurácii na stôl niekto položil napríklad hračku a pýtal za ňu peniaze. Človek sa tvári, že nepočuje a nosí so sebou lístok, kde vysvetľuje svoj problém. Väčšinou ide o ľudí z gangu, jeden človek vyzbiera takto denne 50 až 70 eur. Týchto ľudí pravidelne rozváža na miesta ich „šéf“ a dohliada na to, či vykonávajú svoju „prácu“. Tí, ktorí sú naozaj hendikepovaní, nemajú inú možnosť ako vykonávať túto činnosť.

Zobranie pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com

V júli sa zamerala na túto problematiku redaktorka Kristína Kövešová. Po jej reportáži sa rumunská mafia z mesta stratila. Počas posledných dní, keď sa na problematiku pozabudlo, sa zlodeji opäť objavujú v centre mesta. Mnohí Petržalčania ich najčastejšie stretávajú pri prechádzke z centra mesta do Petržalky cez Most SNP. Ide o sediacu starenku, ktorá „nedokáže“ chodiť. Snaží sa prilákať ľudí, aby sa nad ňou zľutovali, a hrá „divadielko“ na ich city. Veľa z okoloidúcich už zaujalo voči žobrákom negatívny postoj a ignorujú ich.

Pomôcť by mohli policajti v civile

Najväčším problémom je, že aj keď obyvatelia Bratislavy nahlásia takýto prípad polícii, kým prídu muži zákona na miesto, žobráci odídu. Ideálnym riešením by bola polícia, ktorá by chodievala za žobrákmi v civile a tým pádom by nestihli utiecť.

Problémom netrpí len Bratislava

S podobnými problémami sa stretli mnohé mestá, napríklad Žilina a Dunajská Streda. V Dunajskej Strede sa podarilo preukázať protiprávne konanie a stíhať jedného človeka. To však problém nevyrieši, lebo po celom Slovensku sa pohybujú takéto skupiny.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk